Pexels

Nijemci ni početkom ove godine nisu bili raspoloženi za trošenje. Uporna inflacija i strah od gubitka posla prvenstveno pridonose nevoljnom otvaranju novčanika, navodi se u zajedničkom izvještaju instituta GfK i NIM, prenosi Njemačka novinska agencija (DPA).

Nirnberški instituti koji istražuju potrošnju za februar čak predviđaju još veću suzdržanost građana u kupovini i pad indeksa koji je mjeri na minus 22.4 boda.

Za poređenje: od osamndesetih do pandemije, indeks se uglavnom kretao oko plus 10 bodova.

“Potrošački sentiment doživio je novi udarac i stoga je godina počela mračno”, rekao je NIM-ov stručnjak za potrošnju Rolf Burkl.

U suštini, latentna nada u oporavak domaće privrede izjalovila se, jer ono u najboljem slučaju stagnira od sredine prošle godine, nakon pozitivnih nagovještaja u prvom polugodištu.

“Održivo poboljšanje raspoloženja potrošača za sada nije na vidiku, pogotovo jer je inflacija nedavno ponovo malo porasla”, rekao je Burkle.

Domaćinstva se nerado odlučuju na veće troškove, a budući da se privredna kriza polako preliva i na tržište rada, mnogi u Njemačkoj strahuju od gubitka posla.

Istraživanje pokazuje da Nijemci sada lošije ocjenjuju stanje svojih finansija nego u prvoj polovini 2024. godine. Samim tim, logično, slabi volja za trošenjem.

GfK i NIM svaki mjesec anketiraju oko 2.000 građana kako bi izračunali indeks raspoloženja potrošača, prenosi “Fenix-Magazin“.

(24sata.info)