
Američki potpredsjednik JD Vance iznio je najdirektniji ultimatum Ukrajini od početka rata, poručivši da Sjedinjene Američke Države razmatraju povlačenje iz pregovaračkog procesa ukoliko Kijev ne prihvati ponuđeni okvirni dogovor o prekidu rata s Rusijom.
Ova izjava zasjenila je diplomatski sastanak u Londonu, koji je dodatno oslabljen odustajanjem državnog sekretara Marca Rubija.
“Izložili smo vrlo eksplicitan prijedlog i Rusima i Ukrajincima. Vrijeme je da kažu ‘da’ ili da SAD napuste ovaj proces. Uložili smo ogroman diplomatski napor i rad na terenu”, izjavio je Vance u srijedu tokom posjete Indiji.
Njegove riječi dolaze u trenutku kada je State Department objavio da Rubio neće prisustvovati londonskom sastanku zbog “logističkih razloga”, što je rezultiralo snižavanjem nivoa susreta. Britansko ministarstvo vanjskih poslova potvrdilo je da će se sastanak održati na nižem nivou, iza zatvorenih vrata i bez prisustva medija, prenosi n1.
U središtu prijedloga Sjedinjenih Država, koji je izazvao oštru reakciju iz Kijeva, nalazi se ideja da se trenutne linije fronta priznaju kao osnova za teritorijalni kompromis, uključujući i de facto priznanje ruske kontrole nad Krimom. Kako je za CNN potvrdio neimenovani američki zvaničnik, plan podrazumijeva formalizaciju statusa Krima i uspostavu linije prekida vatre duž postojećih borbenih zona.
Takav prijedlog bio bi ozbiljan zaokret u dosadašnjoj američkoj politici prema Ukrajini, koja već više od decenije ne priznaje rusku aneksiju Krima. Iako je američki potpredsjednik pokušao umanjiti značaj svog stava, navodeći da nije izričito rekao kako se granice “zamrzavaju”, ipak je naglasio da će “i Ukrajinci i Rusi morati odustati od dijelova teritorija koje trenutno kontroliraju” te da će doći do “teritorijalne razmjene”.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski odbacio je mogućnost bilo kakvog sporazuma koji podrazumijeva priznanje ruske kontrole nad Krimom. “Ukrajina neće pravno priznati okupaciju Krima. O tome se nema šta pregovarati. To je protiv našeg ustava”, izjavio je u utorak.
Zelenski je, ipak, naglasio da ostaje otvoren za razgovore s Moskvom, ali samo pod uslovima koji poštuju ukrajinski teritorijalni integritet. Njegov stav podržavaju i europski saveznici, među kojima se ističu Velika Britanija i Francuska, koje pokušavaju pronaći balans između američkog pragmatizma i ukrajinskog otpora ustupcima.
Specijalni izaslanik američkog predsjednika Donalda Trumpa za Ukrajinu i Rusiju, general u penziji Keith Kellogg, predstavljao je SAD na londonskom sastanku umjesto Rubija. Ovaj sastanak trebao je biti nastavak razgovora započetih prošle sedmice u Parizu, gdje su američki, britanski, francuski i njemački dužnosnici razmatrali okvirni plan prekida vatre.
(24sata.info)