Fudbaleri Posušja i Veleža podijelili su bodove u prvoj utakmici nove sezone Premijer lige Bosne i Hercegovine. Duel ovih timova na stadionu Mokri Dolac okončan je rezultatom 1:1.

Strijelci su bili debitanti Toni Jović i Đorđe Pantelić, koji su ovog ljeta pojačali ove hercegovačke ekipe. Gledali smo dva potpuno različita poluvremena u ovom okršaju. – u prvom je dominirala ekipa Posušja i potpuno zasluženo vodila, ali u drugom se domaćin povukao i prepustio loptu Rođenim, što je bila greška.

Zaigrao je Velež tada dosta bolje, izjednačio, a mogao je u finišu i do preokreta da je imao malo više sreće pošto se u jednom navratu tresla i prečka gola Posušja…

Treba reći i da su u ovom meču debije na klupama upisali Ferdo Milin i Amar Osim, novi treneri Posušja i Veleža.

Od samog početka utakmice Posušje je stajalo bolje na terenu i odmah uspostavilo inicijativu i kontrolisalo meč. Već u 2. minuti ja Dario Pavković zaprijetio, ali njegov šut s ivice kaznenog prostora je izblokiran.

Sljedeći je u 6. minuti prijetio Arijan Brković, ali također bezuspješno, da bi minut poslije Samir Zeljković šutirao na drugoj strani. Nije bio precizan.

Nije bilo uzbuđenja neko vrijeme, a onda u 18. minuti Posušje kruniše inicijativu i bolju igru. Jovan Vladimir Pavlović poslao je izvrsnu dugu loptu iza leđa odbrane Rođenih, tamo se ubacio Toni Jović, te je potom lagano matirao Slavišu Bogdanovića za 1:0.

Nakon gola je Posušje imalo i šanse u 23. i 26. minuti, ali Pavković i Zvonimir Begić nisu bili najprecizniji.

Slika može predstavljati 8 osoba, ljudi koji igraju fudbal, ljudi stoje i trava

U 36. minuti se golman Luka Kukić poigravao i izgubio loptu, ali nemoćni Velež to nije umio kazniti. Jedinu šansu u prvom dijelu Velež je imao preko Nermina Haskića, čiji je udarac glavom zaustavio Kukić.

Prvu priliku u drugom poluvremenu imao je Velež. Opet se u šansi našao Haskić, ali je ovaj put glavom nakon centaršuta Emira Halilovića s desne strane šutirao preko gola.

Dominirao je Velež i nakon toga, a Posušje se više fokusiralo na odbranu svog gola i čekanje eventualnih prilika nakon kontranapada. Velež je uglavnom čuvao loptu u svojim nogama, ali do prave šanse dugo nije mogao.

Onda u igru ulazi Đorđe Pantelić i nakon nekoliko minuta donosi poravnanje Veležu! Antonio Pavić je probio po lijevoj strani, poslao odličnu prizemnu loptu u šesnaesterac, a lijepo ju je u mrežu poslao Pantelić za 1:1!

U 74. minuti je Posušje moglo do novog vodstva. Fenomenalan udarac je iskosa s lijeve strane uputio Slobodan Milanović. Gađao je dalji ugao, ali sjajnom paradom je loptu na putu ka mreži zaustavio Bogdanović.

Rođeni su deset minuta prije kraja mogli do preokreta. Jovan Blagojević je ubacio iz kornera, a Haskić glavom šutirao tik pored stative gola domaćina.

U 87. minuti nova prilika za Velež. Lijepu akciju odigrali su Mehmed Ćosić i Samir Radovac, a ovaj drugi na kraju pogađa prečku!

Do kraja je ostalo 1:1.

Premijer liga BiH, 1. kolo:

Posušje – Velež 1:1 (Jović 18’ / Pantelić 68’)

Stadion: Mokri Dolac (Posušje). Gledalaca: 3.000. Sudija: Luka Bilbija (Prijedor). Žuti kartoni: Dadić (Posušje); Pavić (Velež).

Posušje: Kukić, Bešlić, Horić, Krišto (od 11. Dadić), Pvlović, Hanuljak (od 61. Landeka), Z. Begić, Brković (od 82. Vukoja), Milanović, Jović (od 82. L. Begić), Pavković (od 82. D. Begić).

Velež: Bogdanović, Pavić, Bajrić, Ikić, Dejanović, Zeljković (od 72. Blagojević), Halilović (od 63. Pantelić), Radovac (od 90. Pršeš), Džanković (od 46. Džanković), Anđušić (od 63. Zajmović), Haskić.