Freepik

Na zapadnom Balkanu primijetan je trend zapošljavanja stranih radnika, što u BiH ilustruje podatak da je u 2023. godini izdato 4.586 radnih dozvola, dok kvota za 2024. godinu iznosi 6.073 radne dozvole, istaknuto je na konferenciji koju je u Sarajevu organizovala Međunarodna organizacija za migracije (IOM).

Tokom konferencije pod nazivom “Radne migracije u fokusu: Podsticanje rasta i investicija u BiH”, koju je IOM organizovao u saradnji sa Agencijom za rad i zapošljavanje BiH, naglašeno je da se na Balkanu sve više teži zapošljavanju stranih radnika, te da je između 2022. i 2023. godine zabilježen porast broja izdatih radnih dozvola strancima za 74 odsto.

Direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH Ivan Barbalić ukazao je da su istraživanja ove agencije pokazala da poslodavci imaju potrebu za zapošljavanjem stranih radnika, ali da se u tom procesu suočavaju sa administrativnim i proceduralnim preprekama.

Prema njegovim riječima, proces zapošljavanja stranih radnika je regulisan sa više zakona na nivou BiH i entiteta i u njihovo sprovođenje je uključen veći broj institucija.

Barbalić je rekao da to usložava cjelokupan proces, navodeći da je Agencija za rad i zapošljavanje BiH u avgustu potpisala Memorandum o saradnji sa IOM-om te da je prva zajednička aktivnost projekt izrade Mape puta za zapošljavanje stranih radnika.

On je pojasnio da je cilj Mape puta detaljna identifikacija prepreka i predlaganje kvalitetnih preporuka kako bi se proces pojednostavio i ubrzao, ali ne na štetu domaćih radnika koji su apsolutni imperativ.

Predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske Saša Aćić ukazao je na činjenicu da će ekonomske migracije biti sve intenzivnije, te da je neophodno da institucije i poslodavci kreiraju pouzdan sistem koji će obezbijediti preduslove za kvalitetnu i sigurnu integraciju.

Direktor Udruženja poslodavaca Federacije BiH Mario Nenadić istakao je da su poslodavci iz realnog sektora u FBiH svjesni složene situacije u pogledu radne snage na tržištu rada i da angažovanje stranih radnika u svojim kompanijama vide isključivo kao odgovor na nedostatak domaće radne snage.

Šef misije IOM-a za BiH i regionalni koordinator za zapadni Balkan Laura Lungaroti naglasila je da je pristup ove međunarodne ogranizacije da podstiče saradnju između javnih institucija i privatnog sektora s ciljem zajedničkog rješavanja izazova i iskorištavanja prilika u mobilnosti radne snage.

“To će uključivati korištenje kombinovanih resursa i stručnosti za kreiranje inovativnih rješenja, pojednostavljenje procesa zapošljavanja, jačanje napora za integraciju radnika migranata i konačno izgradnju održivog okvira za rješavanje potreba tržišta rada uz promovisanje obostrane koristi za oba sektora”, dodala je Lungarotijeva, prenosi Srna.

Na konferenciji je istaknuto da, kao i mnoge zemlje jugoistočne i istočne Evrope, BiH prolazi kroz brzu demografsku tranziciju, sa projekcijom pada populacije od 29 odsto do 2025. godine, a očekuje se da će se populacija radno sposobnih smanjiti za 10 odsto do 2050. godine.

Iz IOM-a su ukazali da će to dodatno pogoršati postojeći nedostatak obučenih radnika, kao i da je nedostatak radne snage posebno izražen u sektorima ugostiteljstva i usluga, proizvodnje, trgovine i mehanike, građevinarstva i transporta.

Cilj današnje konferencije je da ponudi platformu za dijalog u vezi sa trenutnim kontekstom i potrebama, strategijama i akcijama usmjerenim na mobilnost radne snage, kao i moguća rješenja za unapređenje ekonomskog rasta i razvoja u BiH, pišu nezavisne.

(24sata.info)