
Ahmed Hafnaoui kreirao je jednu od najvećih plivačkih senzacija u novijoj historiji Olimpijskih igara nakon što je osvojio zlatnu medalju na 400 metara slobodno.
Nevjerojatni 18-godišnji Tunižanin tako je pobijedio favoriziranog Australca Jacka McLoughlina, koji je završio drugi i Amerikanca Kierana Smitha koji je osvoji bronzu. Koliko je njegova pobjeda senzacionalna, dovoljno govori činjenica da je Hafnaoui plivao u najtežoj, stazi broj 8, odnosno da se jedva kvalificirao u finalnu utrku. Tunižanin je u zaostatku bio čitavu utrku, ali je fantastično odradio zadnjih 50 metara i nadoknadio 40 stotinki zaostatka u zadnjoj dionici.
Hafnaoui je utrku završio u vremenu 3:43.36, gotovo dvije i po sekunde brže nego u kvalifikacijama te je postao tek treći plivač u historiji koji je zlato osvojio iz staze broj 8. Ovo je prvo zlato za Tunis u ovoj disciplini i treće plivačko u historiji.
“Jednostavno ne mogu vjerovati. Ovo je ostvarenje svih mojih snova. Nikad u životu nisam bolje plivao nego ovaj put. Posvećujem svoju medalju mami, tati i sestrama. Želim da budu ponosni na mene”, rekao je u jednom dahu Tunižanin nakon utrke.
Hafnaoui je do prošle godine bio rangiran izvan 100 najboljih plivača svijeta, a u Tokio je stigao kao 17. plivač na tabeli FINA-e.
Istovremeno, prvi svjetski rekord na Igrama u Tokiju postavila je australska ženska štafeta 4×100 metara slobodno. Australke su kroz cilj prošle u vremenu 3:29.69, te su tako poboljšale svoj prethodni rekord iz 2018. godine za 36 stotinki.
Bronte Campbell, Meg Harris, Emma McKeon i Cate Campbell ispisale su historiju kao prva ženska štafeta koja je dionicu isplivala za manje od tri i pol minute. Srebro je pripalo Kanađankama, a bronzanu medalju osvojile su SAD.
(24sata.info)