Peta planeta je otkrivena unutar naseljive zone susjedne zvijezde, gdje bi mogli postojati uslovi za tekuću vodu i potencijalno život.

Smještena oko 35 svjetlosnih godina od Zemlje, L98-59 je hladna tamno crvena patuljasta planeta za koju se već zna da sadrži kompaktni sistem malih, stjenovitih planeta. Najnovije otkriće, koje su predvodili istraživači s Instituta Trottier za istraživanje egzoplaneta Univerziteta u Montrealu, potvrdilo je prisustvo super-Zemlje L98-59 f s minimalnom masom 2,8 puta većom od naše planete.

Novootkrivena egzoplaneta gotovo savršeno prati kružnu orbitu od 23 zemaljska dana oko svoje zvijezde. Ovaj svijet prima otprilike istu količinu zvjezdane energije kao i Zemlja, što ga smješta u nastanjivu zonu zvijezde, odnosno raspn udaljenosti gdje bi tekuća voda mogla postojati pod pogodnim atmosferskim uslovima.

“Pronalaženje umjerene planete u tako kompaktnom sistemu čini ovo otkriće posebno uzbudljivim. To ističe izuzetnu raznolikost egzoplanetarnih sistema i jača argumente za proučavanje potencijalno nastanjivih svjetova oko zvijezda male mase”, rekao je Charles Cadieux, istraživač na univerzitetu i glavni autor studije.

L98-59 f je otkriven ponovnom analizom podataka sa spektrografa Evropskog južnog opservatorija (ESO) HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) i ESPRESSO-a (Echelle Spectrograph for Rocky Exoplanet and Stable Spectroscopic Observations). Budući da egzoplaneta ne tranzitira, niti prolazi ispred svoje matične zvijezde iz naše perspektive, astronomi su je uočili prateći suptilne promjene u kretanju zvijezde koje su uzrokovane gravitacijskom silom planete.

Kombinovanjem podataka spektrografa s posmatranjima NASA-inog TESS (Tranziting Exoplanet Survey Satellite) i svemirskog teleskopa James Webb (JWST) te korištenjem naprednih tehnika za filtriranje zvjezdane buke, istraživači su bili u stanju odrediti veličinu, masu i ključna svojstva svih pet planeta.

Studija pokazuje da L98-59 b, najunutarnja planeta, odgovara samo 84 posto veličine Zemlje i polovine njene mase, što je čini jednom od najmanjih izmjerenih egzoplaneta. Plimne sile mogu pokretati vulkansku aktivnost na dvije najunutrašnje planete sistema, dok neobično niska gustoća treće sugeriše da bi to mogao biti svijet bogat vodom, za razliku od bilo kojeg drugog u našem Sunčevom sistemu. Ova raznolikost nudi rijetku priliku za istraživanje formiranja i evolucije planetarnih sistema izvan našeg, rekli su članovi tima.

“Ovi novi rezultati daju najpotpuniju sliku koju smo ikada imali o fascinantnom sistemu L 98-59. To je snažna demonstracija onoga što možemo postići kombinovanjem podataka sa svemirskih teleskopa i visokopreciznih instrumenata na Zemlji, i daje nam ključne ciljeve za buduće atmosferske studije sa svemirskim teleskopom James Webb”, rekao je Cadieux.

Budući da je L98-59 mali i blizu, njegove planete su posebno pogodne za praćenje atmosferskih studija. Ako L98-59 f ima atmosferu, teleskopi poput JWST-a mogli bi biti u stanju da detektuju vodenu paru, ugljen-dioksid ili čak biološke potpise.

(24sata.info)