Na jučerašnjoj sjednici Gradskog vijeća Mostara gradonačelnik Mario Kordić, mimo pravila Poslovnika o radu, na samom početku rada ovog zakonodavnog tijela imao je zapažen nastup koji je, u formativnom smislu, više podsjećao na performans, nego na izlaganje odgovornog političkog zvaničnika.

Kordić je, naime, sam sebi dao za pravo da u vijećničkim pitanjima, iako ga za to niko nije pitao, podnese “izvještaj o legalnosti zgrade Hrvatskog narodnog kazališta”.

Bez obzira na upozorenja predsjednika Vijeća Đanija Rahimića da to ne čini, Kordić je insistirao i u više navrata izlazio za govornicu, a da nije ni mario da li ima saglasnost predsjednika da izađe za govornicu.

Oni koji poznaju detalje spomenutog poslovnika, reći će da kod vijećničkih pitanja Kordić ima mogućost odgovarati na pitanja, ni u kom slučaju nametati teme, iznositi mišljenja, stavove, kritike, replike ili šta već, i to pod uvjetom da mu to dozvoli predsjednik.

Grubo kršeći Poslovnik i drsko ignorirajući Rahimićeva upozorenja da to ne čini, Kordić je dovršio svoje izvješće.

Toliko samouvjereno, retorično, dramatično, autoritativno, po unaprijed smišljenom scenariju, da je gledateljima prenosa uživo ostao žal što, umjesto odgojenog Rahimića, na poziciji predsjedavajućeg ne sjedi Nenad Stevandić te da se uključi u te dramaturške sekvence. Naprosto, svaka iznesena teza Marija Kordića bila je netačna i toliko intrigantna da je tražila ljutit i jednako tako neprimjeren odgovor s neke druge strane, kako je to slučaj u Narodnoj skupštini RS.

Na početku performansa i sam Kordić priznat će da njegovo obraćanje “donekle ima veze s tačkom rednog reda”, da to pitanje opterećuje rad Vijeća, da je uzburkalo duhove u Gradu Mostaru i da se radi o “tobože ili kakvoj već nelegalnoj izgradnji zgrade HNK-a”.

Kazao je da se takav objekat gradi jednom u stotinu godina i da su “oni” ponosni što se to upravo dešava u mandatu ovog vijeća, nastojeći pokrenuti empatiju i pridobiti volju i bošnjačkih vijećnika da tako osjećaju i misle. Referirao se na odličnu korespondenciju između Gradske uprave, menadžmenta HNK-a i, kako je kazao, “Županije”, pokušavajući dočarati idilične odnose, u kojima, eto, neki nenadležni (čitaj bošnjački) ministri i ministarstva, inspektori i inspekcije žele da je poremete.

Sve to, dodao je, u medijskom i javnom diskursu se zlonamjerno i pogrešno interpretira, podmeću teze da se nešto “tobože krije”, da dokumentacija nije uredna itd. Prozvao je bošnjačke vijećnike da su se uključili u “tu kampanju”, moleći ih da mu pomognu smiriti situaciju “kad im on otvori oči”.

Pokazao je ljutnju na kantonalno Ministarstvo građenja i njihove inspekcije što su od HNK-a tražili relevantnu dokumentaciju i validne dozvole. Negodovao je što u medijskim istupima bošnjački vijećnici iznose svoja mišljenja putem “kvaziportala”, atakujući na taj način na slobodu javnog govora i javnog političkog djelovanja u javnom prostoru.

Zgradu HNK-a nazvao je gradskom infrastrukturom, koja pripada svim građanima Mostara, a nadzor kantonalne inspekcije osporio je stavovima Kantonalnog ureda za zakonodavstvo (kojim rukovode kadrovi bliski HDZ-u).

Govorio je sve u duhu tolerancije i razumijevanja, čak je i sam išao u inspekcijske izvide da potvrdi svih 17 pravovaljanih dokumenata, koje, gle čuda, ni u kom slučaju ne mogu biti predočeni bošnjačkim vijećnicima i javnosti uopće.

Takav stav je obrazlažio ničim osnovanim tvrdnjama da to ne bi bilo korektno i prilično, jer se pred Općinskim sudom vodi sudski spor u ovom predmetu, misleći na to da je Gradsko pravobranilaštvo još prošle godine pokrenulo tužbu protiv HNK-a o gradnji zgrade.

Ovdje je odigao na kartu emocije, implicirajući i bošnjačkim vijećnicima da uvaže njegovu molbu i da mu vjeruju na riječ kako je s tim dozvolama sve u redu. Što biste vjerovali svojim očima, vjerujte mojim riječima!?

Kordić se u svom obraćanju ni na trenutak nije osvrnuo ni kakav paragraf, član zakona ili bilo kojeg drugog podzakonskog akta, tako da mu je obraćanje više ličilo na drugarsko obraćanje predsjednika razredne zajednice pred polazak na ekskurziju, nego na izlaganje odgovornog zvaničnika koji u svom mandatu u svemu odgovara zakonodavnom tijelu.

Dako, Kordić je na ovaj način još više produbio sumnju u legalnost izgradnje zgrade HNK-a, stavljajući sebe u poziciju humaniste, ljubitelja kulture i univerzalnih civlizacijskih vrijednosti.

U tom smislu, kazao je da će ta zgrada značajno doprinijeti razvoju kulture i pozorišne scene u Mostaru, integraciji mostarskih pozorišta.

– Molim vas da ih pustite na miru, i njih i građane, da rade svoj posao, da obogaćuju kulturnu scenu Grada Mostara i da se svi zajedno veselimo svim ovim objektima – kazao je Kordić, ne osvrćući se na činjenicu da on lično nije prisustvovao nijednoj predstavi festivala komedije “Mostarska liska”, najvažnijeg festivala te vrste na prostoru bivše države.

On nije ni čuo da su pozorišni kritičari uputili ozbiljnu zamjerku Gradu Mostaru što ovaj festival ne podrže na adekvatan način, onako kako je to slučaj u Sarajevu i drugim većim gradovima kada su u pitanju festivali, jer je Mostar od svih njih ljepši i dražesniji i u tom smislu ima više potencijala.

Kordić je propustio napomenuti da je mendažment HNK-a, ne putem kvaziportala, već pravih portala i objektivnih medija davno najavio kako ta zgrada neće biti samo zgrada Kazališta, već će u njoj biti smješteni i Hrvatski simfonijski orkestar i Hrvatska akademija nauka i umjetnosti i još neke druge važne hrvatske institucije.

Poznavaocima društvenih tokova u Mostaru dobrano je poznata i čuvena kolumna koja se još uvijek može naći na onim pravim portalima, ne kvazimedijima, direktora HNK-a Vukoje pod naslovom “Kome smeta Herceg-Bosna”.

U Mostaru se sve o svemu zna i onda je sasvim logično pitanje zašto je i kome u ovom trenutku trebao ovaj performans Marija Kordić, ko je stvarni autor scenarija, a Mario je to toliko upečatljivo odigrao mijenjajući likove kao u pravoj predstavi.

I, stoga, možda bi bilo dobro da Gradsko vijeće Grada Mostara donese odluku o ukidanju svih pozorišta, kazališa – i narodnih, i nacionalnih, i lutkarskih.

Šta će mu kad ima Gradsku vijećnicu, prenosi Preporod.info.

(24sata.info)