
Neto proizvodnja električne energije u februaru smanjena je i na mjesečnoj i na međugodišnjem nivou, u oba slučaja za oko desetinu.
Smanjena je i potrošnja električne energije. U odnosu na prethodni mjesec smanjena je za desetinu kod stanovništva, a za pet odsto kod poslovnih subjekata, objavio je juče Republički zavod za statistiku.
Neto proizvodnja električne energije u prošlom je mjesecu iznosila 1.168 gigavat sati (GWh), što je osam odsto manje u odnosu na januar i devet odsto u odnosu na februar prošle godine.
U hidroelektranama je na godišnjem nivou manja za 30 odsto, u termoelektranama veća za dva posto, u solarnim i vjetroelektranama veća je za 17 posto, a u nuklearnim elektranama smanjena je za tri odsto, pokazuju statističari, prenosi Seebiz.
Povećana proizvodnja električne energije u termoelektranama praćena je i povećanjem potrošnje goriva. Njihova ukupna potrošnja veća je za sedam odsto nego godinu prije.
Uvoz električne energije u Sloveniji u februaru iznosio je 883 GWh, a izvoz 843 GWh. U odnosu na prethodni februar uvoz je povećan za šest odsto, dok je izvoz smanjen za 15 posto.
Kućanstva su u februaru potrošila 321 GWh električne energije, a preduzeća 592 GWh, a proizvodnja 297 GWh. U odnosu na prethodni mjesec potrošnja električne energije u kućanstvima smanjena je za desetinu, a u poslovnim subjektima za pet odsto.
Prošli mjesec smanjena je isporuka kamenog ugljena i antracita za 16 odsto, prirodnog plina za 11 posto, ekstra lakog loživog ulja za osam odsto, dizelskog goriva za šest odsto, te mrkog ugljena i lignita za tri posto.
Nadalje, zabilježen je porast opskrbe ukapljenim naftnim plinom za 17 posto, benzinom za sedam odsto, mlaznim gorivom za četiri odsto te ostalim naftnim derivatima za jedan posto.
U odnosu na februar 2024. povećana je ponuda ostalih naftnih derivata za 88 odsto, benzina za 34 posto, mlaznog goriva za 31 posto, ukapljenog naftnog plina za 21 posto, prirodnog plina za 15 posto, ekstra lakog loživog ulja za 12 odsto, te kamenog ugljena i antracita za šest odsto, piše SEEbiz.