biznis.ba

U svijetu finansija i ekonomije, poreska politika igra ključnu ulogu u oblikovanju privrede jedne zemlje.

Dok većina država finansira javne usluge kroz različite vrste poreza, postoje zemlje koje su odlučile da ne oporezuju lični dohodak svojih građana. Ove države privlače pažnju kako individualnih rezidenata, tako i preduzeća koja žele da optimizuju svoje troškove.

U narednoj infografici možemo pogledati koje zemlje ne naplaćuju porez na dohodak, koji su razlozi iza ove politike, te kakve su njene prednosti i potencijalni nedostaci.

Ova lista ne uključuje neka mjesta koja tehnički nemaju porez na prihod, osim što su napisana sitnim slovima. Na primjer, rezidenti i nerezidenti Paname moraju platiti porez na prihod ostvaren u zemlji.

Drugi poput Maldiva ranije nisu imali porez na dohodak sve do 2019. godine kada se zakon promijenio.

Male ostrvske države na Karibima i Pacifiku, kao i nekoliko zemalja Bliskog istoka, ne oporezuju svoje građane na lični dohodak.

Ove zemlje obično ispunjavaju potrebe za prihodima od drugih industrija kao što su nafta ili turizam ili postajući offshore centar bogatstva.

Sjeverna Koreja je službeno ukinula poreze 1974. godine, ali prema NKnews-u , građani mogu biti “primorani da nude rad bez naknade” vladi – što, da, zvuči kao porez.

Porezi ipak mogu biti korisni

Porezi na dohodak najveći su izvor prihoda za mnoge vlade širom svijeta, omogućavajući potrošnju na infrastrukturu, socijalne sisteme i javna preduzeća, prenosi Bankar me.

Naime, povećanje stopa poreza na dohodak ima najmanji negativan efekat na rast BDP-a, u poređenju sa indirektnim porezima i porezima na dobit.

Nekoliko evropskih zemalja ima visoke poreske stope, ali i snažne socijalne programe, snažnu infrastrukturu i visok životni standard.

Ove nacije koriste progresivne poreske sisteme za finansiranje univerzalnih zdravstvenih, obrazovnih i socijalnih programa uz održavanje ekonomske stabilnosti, piše biznis.

(24sata.info)