Pixnio

​Nakon što saznate kakav efekat pametni telefoni imaju na mozak naše sljedeće generacije, možda ćete dvaput razmisliti o tome da li treba da svom djetetu kupite mobilni telefon.

Naučnici su upozorili da su tinejdžeri mnogo podložniji tome da postanu zavisni od svojih mobilnih telefona jer se njihov mozak još uvijek razvija u ovom uzrastu, a prekomjerna upotreba može ih potpuno promijeniti. U ovom trenutku njihovog života, njihov prefrontalni korteks, u suštini “kontrolni sistem” mozga, još uvijek evoluira i postaje previše zavisan od trenutnog zadovoljstva koje mladi dobijaju od listanja po društvenim mrežama.

Tokom jedne epizode programa britanske “ITV”, stručnjaci su analizirali snimke magnetne rezonance, koji su pokazali kako mozak adolescenta reaguje na prijatna iskustva kao što je listanje “TikToka” ili “Instagrama”.

Profesorka neuronauke i mentalnog zdravlja, Kajra Mek Kejb, objasnila je da odrasli sa potpuno razvijenim mozgom znaju kada je “dosta”, dok u današnje vrijeme mladi ne razmišljaju na ovaj način.

I kao rezultat toga, tinejdžeri su skloniji ponašanju zavisnosti jer se navikavaju da primaju tu redovnu stimulaciju koja dolazi od onlajn sadržaja.

Umjesto da iskuse radosti u stvarnom životu, oni traže brzo rješenje za tu navalu dopamina.

“Kada koristite nešto poput pametnog telefona, ako koristite aplikacije koje su zabavne ili korisne, to će aktivirati dijelove mozga koji su uključeni u nagradu” objašnjava Mek Kejb.

“Kada ste odrasli i gledate u telefon, očigledno imate aktiviran sistem nagrađivanja vašeg mozga, ali takođe imate potpuno razvijen prefrontalni korteks i to je kao kontrolni sistem. Postoje dokazi koji ukazuju na to da mozak adolescenata ili tinejdžerski mozak reaguje drugačije od mozga odraslih, a posebno na nagrađujuća iskustva. Ovo je vjerovatno zato što dijelovi prefrontalnog korteksa još nisu u potpunosti razvijeni kod mlađih ljudi.”

Ona je objasnila da to dovodi tinejdžere u veću opasnost da postanu zavisni od društvenih mreža, jer se njihov mozak navikava na stalni udar dopamina koji dobija dok su na mreži.

Druge studije su takođe dale slične rezultate, a istraživanje sprovedeno u SAD 2022. godine sugeriše da se mozak tinejdžera koji je stalno pod uticajem sadržaja telefona razvija drugačije. Stručnjaci sa Univerziteta Sjeverne Karoline ranije su objasnili da su mladi koji su provjeravali svoje onlajn platforme do 20 puta dnevno postali “preosjetljivi” na društvene povratne informacije svojih vršnjaka.

Ova navika je bila povezana sa kasnijim promjenama u tome kako je njihov mozak reagovao na svijet oko njih.

Koautor studije i glavni naučni službenik za Američko udruženje psihologa, Mič Prinštajn, objasnio je: “Većina adolescenata počinje da koristi tehnologiju i društvene mreže u jednom od najvažnijih perioda za razvoj mozga tokom našeg života. Naše istraživanje pokazuje da bi provjera ponašanja na društvenim mrežama mogla imati dugotrajne i važne posljedice na nervni razvoj adolescenata, što je ključno za roditelje i kreatore politike da uzmu u obzir kada razumijju koristi i potencijalne štete povezane sa upotrebom tehnologije tinejdžera”, prenosi “Ona“.

(24sata.info)