
Do nesreće na čuvenoj lisabonskoj uspinjači “Gloria” došlo je usljed pucanja kabla koji je povezivao dva vagona, potvrdio je izvještaj Kancelarije za prevenciju i istraživanje avionskih i željezničkih nesreća.
Tragedija se dogodila u srijedu, a život je izgubilo 16 ljudi, a više od 20 osoba je povrijeđeno.
Prema nalazima istrage, vagoni su se nakon samo šest metara vožnje “iznenada našli bez balansirajuće sile kabla”. Kočničar je odmah aktivirao pneumatsku i ručnu kočnicu, ali te mjere nisu uspjele da uspore ovaj tramvaj.
Uspinjača je nastavila da ubrzava i u trenutku sudara kretala se brzinom od oko 60 kilometara na sat. Cijela tragedija odvila se za manje od 50 sekundi, prenosi “Sky news”.
Pitanja o održavanju opreme pojavila su se odmah nakon nesreće. Međutim, u izvještaju se navodi da je, na osnovu do sada dostupnih dokaza, održavanje bilo redovno i ažurno.
Tog jutra obavljen je i planirani vizuelni pregled, ali dio konstrukcije na kojem je došlo do pucanja kabla “nije moguće vidjeti bez rastavljanja”.
Među žrtvama su britanski državljani Kejli Smit (36) i Vilijam Nelson (44), dok je treća britanska žrtva za sada neidentifikovana. Stradali su zajedno sa još 13 putnika različitih nacionalnosti.
Nesreća na uspinjači “Gloria”, jednoj od najpoznatijih turističkih atrakcija Lisabona, potresla je ne samo Portugal, već i širu međunarodnu javnost.
Istraga se nastavlja kako bi se utvrdila puna odgovornost i eventualni propusti u bezbjednosnim protokolima, prenosi Euronews.
(24sata.info)