Bivši gradonačelnik Mostara Safet Oručević govorio je za Hayat TV povodom 20. godišnjice obnove Starog mosta.

Jedan je od najzaslužnijih za obnovljeni most, Oručević kaže da se ovih dana slavi 20 godina od ponovnog rođenja Starog mosta.

“Najvažnija stvar koja se dogodila u ovom procesu je što je most 1998. godine počeo biti građen na način da su UNESCO, Grad Mostar i Svjetska banka napravili sporazum o globalnom partnerstvu koji je okupio nekoliko država i organizacija. Došlo je do sinergije svih institucija i to je pomoglo da Mostar ponovo dobije most. Godinu od obnove upisan je u UNESCO. Sa zadovoljstvom danas obilježavamo taj dan”, kazao je Oručević.

Poznata je njegova izjava da nije građena inat-ćuprija, nego simbol mira, jedinstva i zajedništva.

Oručević je govorio o Mostaru danas.

“Mostar je grad u kojem su politički procesi teški, ali pomiče se korak po korak svaki dan. On je najveća multietnička sredina, a svi politički problemi u Mostaru se vide, od podjela škola do političkih različitosti, ali ima stvari koje i spajaju Mostarce, koje ih ujedinjuju.

Obično gradovi koji su doživjeli brutalan rat ostanu zauvijek podijeljeni zidovima, punktovima, ježevima… Ovaj grad živi skupa, samo su ovdje malo politike malo podijeljene i opcije kako se vidi čitav život u BiH.

Mostarci više nisu podijeljeni, oni svi vole Stari, ne postoji Mostarac koji ne voli Stari most bez obzira koje su nacionalnosti. On se rodio kao zajednički most. Tačno je da sam ja puno doprinio kada sam rekao da neće biti građen bez svih pa čak i onih iz reda naroda koji su ga rušili…Još se krije… U hrvatskoj javnosti se voli govoriti o mostu, drago im je, trijumfuju da imamo zajednički most, malo manje vole govoriti kako je on srušen i šta se dogodilo.

Bilo bi im pametno da otvoreno govore o tim stvarima, oni se postave kao ga je urušila kiša ili da su ga neki svemirci srušili…”, kazao je Oručević.

Kazao je da je pred nama proces pomirenja.

“Danas smo svi za most. Istina će doći na površinu. Mi smo uvijek spremni za pomirenje, bili tada, kao i sada. Uslov pomirenja je samo istina i ništa drugo”, kazao je za Hayat.

Kazao je da su na konferenciji o pomirenju i budućnosti koja se održala u Mostaru izrečene upravo poruke mira i zajedništva, a i ekonomske eksplozije koja se dogodila sa Starim mostom u Mostaru.

“Od neke industrijske sredine, Sokola i nekoliko fabrika, Mostar se pretvorio u najveću turističku atrakciju u BiH i regiji. Mislim da je to budućnost u ovom gradu i da će se u tom pravcu razvijati život i ekonomija u Mostaru”; kazao je Oručević.

Zaključio je da ljubavi i spremnosti za zajednički život i rad i gradnju raji u Mostaru Mostarcima ne nedostaje.

“Mir nije pao sa neba. Ni pomirenje. Potrebni su ljudi koji su prvi pružili ruke. To smo bili mi, Mostarci u to vrijeme. Zato je to rezultiralo ogromnom podrškom iz cijelog svijeta.

Bilo je hrabro tada reći – neće se graditi Stari most, bez obzira što je došla ponuda Košnika, Demirela, ja sam donio riskantnu odluku da se neće graditi most bez zemalja u okruženju, bez EU, zemalja svijeta. Tako se i desilo. To je rezultiralo i upisom u UNESCO. To je istina o Mostaru”, kazao je Oručević.

(24SATA.INFO)