Velika promjena vremena stigla je u Hrvatsku. Prijepodne je nevrijeme zahvatilo Istru, a poslijepodne srednji i južni Jadran, a navečer se proširilo na kopno.

– Na moru južnije od Hvara nekoliko je centara olujnog nevremena koje će se u južnoj struji premještati najprije prema Splitu, a poslije na području od Splita prema Dubrovniku i prema unutrašnjosti Dalmacije – objavila je Civilna zaštita.

Kiša, a ponegdje i neverini zahvatili su u kasnim popodnevnim satima srednju i južnu Dalmaciju. Kako se može vidjeti na radaru, grmljavinska linija pruža se od kninskog područja, preko Mosora, Brača, Hvara, Korčule i Lastova sve do otvorenog mora južne Dalmacije.

Putnike na Jadrolinijinom trajektu između Splita i Hvara zahvatilo je snažno nevrijeme, srećom, nije potrajalo, prenosi Index.hr. Udar munje izazvao je požar na Sedlu u Park šumi Marjan, no lokaliziran je zahvaljujući brzoj je intervenciji vatrogasaca, doznaje se u splitskoj Javnoj vatrogasnoj postrojbi (JVP).

– Polako nam se približava nevrijeme. U Istri je već nered, sada je oko Zadra. Najgore će biti noćas oko 20 i 21 sat do ponoći. Očekujemo 30 do 40 litara kiše po metru kvadratnom, jak vjetar i do 100 kilometara na sat. Sutra i prekosutra bi trebalo pasti 20 do 30 litara, a u četvrtak pet litara – kazao je dežurni sinoptičar DHMZ-a za Slobodnu Dalmaciju.

Na plaži Mali Viganj kod Jadrije, u blizini Šibenika, jako jugo nasukalo je jedrilicu. Jedrilica je bila usidrena, ali ju je vjetar otrgnuo sa sidra i nasukao na plažu. Nema ozlijeđenih.

Iako se velika promjena vremena u Dalmaciji tek očekuje, jako jugo na šibenskom području puše od sinoć.

Vjetar je u Šibeniku rušio stabla, a između mjesta Prvić Luka i Prvić Šepurine pomorska policija spasila je plivača koji nije mogao doći do obale. On se nalazio oko 30 metara od obale, ali zbog vjetra nije uspijevao izaći na obližnje stijene.

Više od trideset intervencija, uglavnom radi ispumpavanja vode nakon nevremena, imali su vatrogasci tijekom prijepodneva na području Umaga i Poreča, no veće štete nisu zabilježene i nitko nije stradao, izjavio je za Hinu županijski vatrogasni zapovjednik Dino Kozlevac.

– Intervencija vatrogasaca je bilo podosta, no uglavnom se radilo o ispumpavanju vode te uklanjanju grana s prometnica. Na nekim dionicama na području Umaga, Buja, Novigrada i Poreča došlo je do sitnih odrona, ali oni nisu bili tolikih razmjera da bi bio obustavljen promet – rekao je Kozlevac.

Prema podacima istarskog meteo portala Istramet, na dijelu zapadne Istre palo je lokalno i do 100 milimetara kiše. Na području Umaga palo je više od 60 mm kiše, u Novigradu i Taru više od 75 mm, a u dva sata zabilježeno je čak deset tisuća munja.

U Puli se podigla razina mora pa su automobili u prvom redu do mora “lagano zaplivali”, a istovremeno je izražen kišni val uz prolazno izražen vjetar zabilježen na potezu od Poreča do Umaga, gdje je palo do 25 mm kiše.

Kod Rovinja je zabilježena velika pijavica, a dojave o štetama za sada nema.

Zbog veće količine kiše koja je pala u kratkom vremenskom razdoblju u Istri, danas 28. kolovoza u popodnevnim satima Županijski centar 112 Pazin zaprimio je 80-ak poziva o srušenim stablima i granama na prometnicama, srušenim ili nagnutim telefonskim stubovima, poplavljenim dvorištima, podrumima i prizemljima kuća kao i plavljenju poslovnih prostora na području Poreča i Umaga, prilikom čega je JVP Poreč imala više od 30 intervencija, a JVP Umag oko 20 intervencija. Također, zaprimljene su i dojave o poteškoćama u opskrbi električnom energijom u središnjoj i istočnoj Istri  koje su sanirali djelatnici HEP-a. Nije bilo dojava o povrijeđenim osobama, objavili su iz Civilne zaštite.

Olujno jugo oko 14 sati počelo je puhati na širem crikveničkom području, javio je čitatelj Indexa.

Nevrijeme je pogodilo i u Virovitičko-podravsku županiju.

(Fena)