Olimpijske igre / financa.ba

Olimpijske igre u Parizu su upravo završile, dok se fokus već preusmjerava na Los Angeles, koji će biti domaćin sportašima iz cijelog svijeta 2028. godine.

Dok će sportaši usmjeriti svoju pažnju na nadolazeće četiri godine, Međunarodni olimpijski odbor već planira buduće igre. Poznato je da će ljetne Olimpijske igre 2032. godine biti održane u Brisbaneu, Australija, dok će domaćin za 2036. još treba biti odlučen.

Međutim, izbor sljedeće zemlje domaćina ljetnih Olimpijskih igara neće ovisiti samo o budžetu i planovima kandidata, već i o vremenskim uvjetima.

Prema CNN-u, analiza koju je provela neprofitna organizacija CarbonPlan, specijalizirana za klimatske studije, otkriva da bi ekstremne vremenske prilike, kao što su visoke temperature i vlaga, mogle igrati ključnu ulogu u odlučivanju o domaćinu budućih Olimpijskih igara.

Bit će izuzetno vruće!

Prema procjenama, do 2050. godine velik dio svijeta mogao bi postati neprikladan za sportaše zbog ekstremnih uvjeta. Stručnjaci preporučuju otkazivanje sportskih događaja ako temperatura prelazi 28 stupnjeva Celzija. Ove preporuke uključuju ne samo samu temperaturu, već i faktore poput vlažnosti, brzine vjetra, smjera sunčevih zraka i stupnja naoblake.

Prema ovim procjenama, Olimpijske igre održane u Atlanti 1996. godine ne bi mogle biti provedene 2050. godine. Slično tome, gradovi poput Pekinga također bi mogli premašiti granicu sigurnih uvjeta za natjecanje na otvorenom.

Gradovi u sjevernoj Europi, kao što su London, Oslo i Stockholm, mogli bi biti prikladni domaćini, dok bi mediteranski gradovi poput Palerma i Seville vjerojatno bili previše vrući. Slična situacija mogla bi se dogoditi i u gotovo cijeloj Africi i Indiji.

Šta slijedi?

Jedno od mogućih rješenja uključuje pomak termina Olimpijskih igara. Slično kao što je Svjetsko prvenstvo u Kataru premješteno na studeni radi ugodnijih uvjeta, isto bi se moglo primijeniti na ljetne Olimpijske igre kako bi se izbjegle ekstremne temperature.

Kako će ovo izgledati, vidjet ćemo kada se sportaši okupe u Brisbaneu 2032. godine. U to vrijeme, grad će biti u “zimskom” razdoblju, s temperaturama koje se ne bi trebale spustiti ispod 15 stupnjeva, što bi moglo pružiti povoljne uvjete za natjecanje.

S druge strane, kandidati za domaćinstvo Olimpijskih igara 2036. godine mogli bi se suočiti s izazovima zbog visokih temperatura.

Indija je kao kandidat za domaćinstvo predložila Ahmedabad, dok Indonezija razmatra Nusantaru. Katar je predložio Dohu, a Turska Istanbul. Ostali kandidati uključuju Poljsku s Varšavom i Čile s Santiago.

Prema analizi CarbonPlana, većina tih gradova mogla bi premašiti sigurnosne temperaturne limite za održavanje natjecanja na otvorenom. Moguće rješenje uključuje ne samo prilagodbu datuma Olimpijskih igara, već i pomak termina natjecanja na noćne ili ranojutarnje sate.

Lekcije iz Japana

Olimpijske igre u Tokiju 2021. godine, koje su bile najtoplije do sada, mogle bi pružiti uvid u buduće izazove za sportaše i gledatelje. Zahvaljujući izvanrednoj organizaciji i planiranju japanskih vlasti, igre su prošle bez ozbiljnijih posljedica za natjecatelje.

U Tokiju su temperature tijekom Olimpijskih igara 2021. godine prelazile 32 stupnja Celzija, što je predstavljalo značajan izazov za sportaše. Kada su postali svjesni visokih temperatura, organizatori su premjestili maraton i brzo hodanje u Sapporo, planinski grad s nižim temperaturama. I pored toga, šest natjecatelja je doživjelo simptome toplotnog udara.

Prema službenim podacima, jedan od svakih 100 sportaša iskusio je simptome povezane s prekomjernom izloženošću visokim temperaturama. Brza reakcija medicinskih timova spriječila je hospitalizaciju sportaša zbog pregrijavanja.

Stručnjaci naglašavaju da ne traže otkazivanje natjecanja zbog vrućine, već preporučuju bolju pripremu i prilagodbu uvjetima. Savjetuju da se pri organizaciji događaja uzmu u obzir vremenski uvjeti te sugeriraju uvođenje više zamjena u momčadskim sportovima kako bi se spriječilo pregrijavanje igrača, ili premještanje Igara u hladnije doba godine.

Kako će Međunarodni olimpijski odbor i organizatori budućih igara postupiti, još uvijek nije jasno. Međutim, jedno je sigurno: vrućina će postati ključni faktor u planiranju ljetnih Olimpijskih igara u budućnosti, zaključuje Zimo Dnevnik.

(24sata.info)