Sergej Lavrov - AP

Sergej Lavrov, dugogodišnji ruski ministar vanjskih poslova, rekao je da je spreman održati lični sastanak s američkim državnim sekretarom Marcom Rubiom, ali je insistirao da se interesi Moskve moraju uzeti u obzir prilikom razgovora o ratu u Ukrajini.

“Važno je razgovarati o ukrajinskom pitanju i promovirati bilateralnu agendu”, rekao je Lavrov u intervjuu za novinsku agenciju Ria Novosti objavljenom u nedjelju. “Zato komuniciramo telefonom i spremni smo održati sastanke licem u lice kada je to potrebno”, dodao je, prenosi N1.

Intervju dolazi nakon što je Kremlj u petak odbacio medijske izvještaje da je Lavrov, dugogodišnji saveznik ruskog predsjednika Vladimira Putina, izgubio naklonost Kremlja zbog nedostatka rezultata u pregovorima s Washingtonom.

U intervjuu, Lavrov je rekao da bi razgovori koje su Putin i američki predsjednik Donald Trump održali na Aljasci tokom ljeta trebali ostati osnova potencijalnog sporazuma o okončanju agresije protiv Ukrajine.

“U to vrijeme, Amerikanci su nas uvjeravali da će moći osigurati da [ukrajinski predsjednik] Volodimir Zelenski ne ometa mirovni proces. Očigledno su se u tom pogledu pojavile određene poteškoće”, rekao je Lavrov.

Lavrov je tokom intervjua više puta napadao evropske lidere , tvrdeći da “Brisel i London pokušavaju uvjeriti Washington da odustane od svoje namjere da riješi krizu političkim i diplomatskim sredstvima i da se u potpunosti angažuje u naporima da izvrši vojni pritisak na Rusiju”.

Ruska invazija na Ukrajinu u velikim razmjerima se nastavlja uprkos naporima Trumpove administracije i drugih da podstaknu pregovore.

Lavrov se nije pojavljivao u javnosti od 28. oktobra, nakon što je Washington otkazao planirani sastanak s Putinom u Budimpešti jer nije pokazao spremnost na ustupke, prema izvještaju Financial Timesa.

(24sata.info)