Škola - Shutterstock

O svemu se sada oglasilo i Ministarstvo prosvjete i kulture RS reagujući na komentare brojnih bh. i međunarodnih zvaničnika i ostalih osoba iz javnog života te nastojeći pojasniti zbog čega su se odlučili za nastavni plan u kojem će djeca, između ostalog, učiti Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću, međutim, ne kao o ratnim zločincima već herojima.

Naime, kako su naveli, Zakonom o vaspitanju i obrazovanju RS, ministar prosvjete i kulture na prijedlog Republičkog pedagoškog zavoda donosi Pravilnik o nastavnom planu i programu za osnovno vaspitanje i obrazovanje, na osnovu kog se, kako kažu, ostvaruje vaspitno-obrazovni proces u Republici Srpskoj.

Dalje su naveli da je donesen novi plan i program i brojne promjene za nastavnu 2024/2025. godinu dalje ističući da je njima “simptomatično da je interesovanje medija iz Federacije BiH usmjereno samo ka jednom nastavnom programu i to onom iz predmeta Historije”.

“Iako su u ovoj školskoj godini u primjeni dva adaptirana programa iz ovog predmeta, nastavni program Historije za 8. razred i nastavni program Historije za 9. razred. Interesovanje se zadržalo na programu za 9. razred Historije i u tom smislu iznijeti su brojni paušalni stavovi, koji odražavaju lični stav i doživljaj dokumenta nestručnih osoba. Neophodno je naglasiti da se u Nastavnom programu nastavnog predmeta Historija za 9. razred osnovne škole ne ‘pominje’ nova tema, već se nastavna tema Republika Srpska i Odbrambeno-otadžbinski rat’ nalazi u nastavnom programu i jedanaesta je tema ovog programa. Ličnosti poput Ratka Mladića i Radovana Karadžića, kao i drugih, predstavljaju osobe koje su u periodu koji se izučava, obavljali značajne dužnosti u vojnom i političkom životu Republike Srpske, te se stoga ne mogu izostaviti prilikom predstavljanja događaja koji se odnose na nastanak Republike Srpske i Odbrambeno-otadžbinski rat”, kažu iz navedenog ministarstva.

Prilikom objašnjavanja o promjeni nastavnog plana i programa, u jednoj od rečenica iz ministarstva su naveli da “svaka predložena promjena ima svoju naučnu utemeljenost i potkrepljena je mišljenjem stručnih članova koji su radili na izradi tog nastavnog plana i programa”.

Međutim, iz ministarstva nisu naveli također još nekoliko nepobitnih i dokazanih činjenica, a to su da su Ratko Mladić, Radovan Karadžić i mnogi drugi presuđeni ratni zločinci koji su kao vojno i političko vodstvo iz RS dobili doživotne ili višegodišnje kazne zatvora.

Međunarodni tribunal u Hagu su Mladića i Karadžića osudili zbog genocida, etničkog čišćenja i drugih zločina protiv čovječnosti. Upravo zbog takvih utvrđenih činjenica i presuda, ova dvojica ratnih zločinaca će kraj života provesti u zatvoru, ali djeci u RS, osim ako to negdje usput nisu čula, u školama to neće biti rečeno niti će ikada učiti o tome.

Osim toga, u obrazovnom sistemu RS mladi će učiti da je u Bosni i Hercegovini bio “odbrambeno-otadžbinski rat”, a ne rat u BiH u kojem je stradao veliki broj građana, a najviše bošnjačkog i hrvatskog, odnosno, nesrpskog stanovništva.

Samoproglašena “Republika srpskog naroda u BiH”, predvođena Radovanom Karadžićem, uz podršku režima Slobodana Miloševića u Srbiji i Jugoslovenske narodne armije (JNA), pokrenula je rat koji je trajao od aprila 1992. do kraja 1995. godine. Njihova kampanja u Bosni i Hercegovini se oslanjala na politiku i taktiku “etničkog čišćenja” silom zaposjednute teritorije od bošnjačkog i hrvatskog stanovništva u cilju stvaranja ‘Velike Srbije’, prenosi N1.

U aprilu 1992. godine jedinice JNA počele su granatirati glavni grad Bosne i Hercegovine, a ubrzo su im se pridružile i paravojne formacije lojalne Radovanu Karadžiću.

Vojska Republike Srpske (VRS) je nastavila napredovanje tokom 1992. godine, vršeći posebno razaranje po istočnoj Bosni.

Pred kraj rata, tačnije, u julu 1995. godine desilo se jedno od najvećih stradanja gdje je, također, na području istočne Bosne – u Srebrenici, počinjen genocid.

Grad Srebrenica u istočnoj Bosni bio je enklava pod kontrolom bosanskih Muslimana, odnosno Armije Republike BiH (ABiH).

(24sata.info)