Greta Thunberg - Reuters

Švedska aktivistica svjetske popularnosti Greta Thunberg, koja je nedavno privukla globalnu pažnju učešćem u humanitarnoj akciji za Pojas Gaze, a koju je osujetio Izrael, oglasila se danas porukom, pozivajući sve one koji imaju “platformu” za oglašavanje – misleći na popularne ličnosti u svijetu i njihov utjecaj na pratitelje na društvenim mrežama i šire – da dignu glas i osude nepravdu koja se dešava u svijetu.

“Ako vi – u svemu što se trenutno događa u smislu eskalacije imperijalizma, genocida, klimatskog i ekološkog kolapsa, potpune erozije demokracije i ljudskih prava – imate platformu, ali svaki dan aktivno birate da je ne koristite i zauzmete stav, onda vam neće biti oprošteno”, poručila je Thunberg, koja, iako poznata kao ekološka aktivistica, redovno adresira sve goruće probleme u svijetu, dižući tako svijest među svojim pratiteljima, prenosi N1.

Pojasnila je da ne misli na “beskičmene, razvodnjene izjave poput ‘spasite svijet’ ili ‘želim jednakost’ u teoriji, ali ne i u praksi, i samo za moj dio svijeta”.

“Jedan od rijetkih alata koje sada imamo pri ruci je mogućnost dosezanja i pokušaja utjecaja na javno mnijenje. To je posebno tačno ako pripadate demografskoj grupi koja ima koristi od ovih represivnih sistema. Vi koji imate platforme imate ogromnu privilegiju postavljanja narativa, ljudi vam se dive i stoga imate ogromnu odgovornost za pomicanje granica onoga što se smatra ‘mainstreamom'”, naglasila je.

Nikada nije prekasno, smatra Thunberg, za promjenu i prelazak na stranu pravde.

“Ali činjenica da JOŠ UVIJEK ne koristite svoj izuzetno vrijedan doseg za koji bi mnogi ubili, jer se bojite da će utjecati na vašu karijeru, popularnost ili neki drugi nerazumljiv izgovor, jednostavno znajte davam neće biti oprošteno. I kroz neko vrijeme, bila bih iznenađena ako mognete oprostiti sami sebi”, podvukla je.

(24sata.info)