Izjašnjavanje Generalne skupštine Ujedinjenih naroda (UN) o rezoluciji o Srebrenici prolongirano je za nekoliko dana, kako bi se ostavilo dovoljno vremena da zemlje članice dostave svoje prijedloge eventualnih korekcija teksta.

Tačan datum

Kako je za “Avaz” kazao ambasador BiH pri UN-u Zlatko Lagumdžija, tekst dokumenta upućen je na reviziju, sjednica Generalne skupštine bit će održana nakon 6. maja, a tačan datum i termin trebali bi biti poznati u utorak.

Radi se o uobičajenom procesu, posebno kada je riječ o Generalnoj skupštini, kazao je za “Avaz” dugogodišnji novinar i dopisnik „Al Jazeere“ iz Vašingtona Ivica Puljić.

– Krene se od jednog teksta, koji se uvijek mijenja, nešto se dodaje, skraćuje, jer za pojedine članice UN-a sadržaj je neka vrsta svete knjige. Ponekad izgleda potpuno nelogično zašto im nešto smeta ili nedostaje, ali to je taj diplomatski jezik. U četvrtak je tekst trebao dobiti konačan okvir, ali nije zato što je bilo još sugestija. Moj izvor kaže da je bilo i dobrih i loših, ali nije sve spremno za konačan oblik – kaže Puljić.

Na odlaganje sjednice utjecale su i obaveze pojedinih diplomata, poput ambasadorice Njemačke koja je inicirala usvajanje rezolucije, a koja će 2. maja morati biti u Berlinu. Tako će snažna diplomatska borba u Njujorku biti nastavljena još nekoliko dana.

– Naravno da ima uticaja i ovo što radi Srbija, preko Rusije, prije svega. Nema tu diplomacije, to je sve sila. Oni su unijeli jednu vrstu pomutnje, jer imate zemalja kojima nije jasno šta se dogodilo u Srebrenici, mladih diplomata koji nisu svjesni da je bio genocid i sad im se mora sve objasniti. Mislim da je dobra odluka da se ovo malo odgodi – ističe Puljić.

Nema brige

Odlaganje sjednice, prema riječima direktora Memorijalnog centra Srebrenica Emira Suljagića, ne predstavlja apsolutno nikakav razlog za zabrinutost.

– Mi nećemo prestati da radimo na usvajanju rezolucije sve do sata glasanja. Plan je da već 29. aprila bude održan novi panel o Srebrenici u UN-u, na kojem će govoriti ne samo preživjele žrtve nego i univerzitetski profesori, akademici i drugi važni govornici. Jedan od razloga odlaganja je i da dodatno proširimo konsenzus o rezoluciji te potražimo i nove kosponzore – kaže Suljagić za „Avaz“.
Ko će podržati

Švedska i Kanada novi su sponzori rezolucije “Međunarodni dan refleksije i komemoracije na genocid u Srebrenici 1995.”, a na listi sponzora su, uz BiH, Njemačku i Ruandu kao inicijatore, i Čile, Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Italija, Jordan, Lihtenštajn, Litvanija, Malezija, Nizozemska, Novi Zeland, Sjeverna Makedonija, Slovenija, Turska, Velika Britanija, Vanuatu i SAD.

 

 

(24sata.info)