Foto: Fena

Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti obilježeno je 28 godina od masakra na ulazu u Gradsku tržnicu u Sarajevu, kad je sa neprijateljskih položaja iz pravca Trebevića ispaljena granata koja je ubila 43, a teško ranila 84 civila. Na mjestu tog događaja okupile su se danas porodice stradalih, članovi njihovih porodica, poznanici i prijatelji, te zvaničnici raznih nivoa vlasti.

Predsjedavajući Skupštine KS Elvedin Okerić naglasio je, na mjestu masakra koji se dogodio na današnji dan 1995. godine, da to nije bio prvi put da su građani Sarajeva ubijani nastojeći samo da prežive. Viđeno je to, kaže, i na drugim lokacijama u Sarajevu.

To je, kako je kazao, bio jedan od rijetkih slučajeva kad je UNPROFOR jasno i nedvosmisleno izvijestio da je granata, pala na to mjesto, ispaljena sa teritorije Vojske RS iz pravca Trebevića.

Kako naglašava premalo je osuditi nekoliko ljudi, samo za patnju građana Sarajeva tokom četiri godine opsade, a kamo li i za više od 12 hiljada ubijenih građana uključujući više od 1.600 djece, te više od 60.000 ranjenih.

No, bez obzira na prošlost, naša budućnost se, kako je kazao, mora graditi na ravnopravnosti svih naroda i građana. Moramo istrajavati na idejama na kojima Bosna i Hercegovina može i mora opstati, a to su ideja suživota, međusobnog uvažavanja i tolerancije.

– Ali da bi to bilo tako, pravda mora biti zadovoljena i počinioci tih zločina, pa i ovog koji danas obilježavamo, moraju biti adekvatno kažnjeni. Okupili smo se zbog naših sugrađana koji su ovdje ubijeni, ali i zbog nas i naše djece, jer nećemo i ne smijemo zaboraviti ove zločine, to zlo koje normalan čovjek ne može razumjeti. Neophodno je sistemski odgovoriti na montirane optužnice koje imaju cilj da izjednače sve strane u sukobu – poručio je, između ostalog, Okerić.

Današnjem događaju prisustvovala je i Lejla Tričić, a njena nana Halida Cepić jedna je od žrtava koje su poginule 1995. godine kod Gradske tržnice. Kako priča za novinare, u trenutku pogibije njene nane nije bila u Sarajevu. Izašla je 1993. godine iz BiH, sa ranjenim mužem na liječenje, ali zna kroz šta su prošle žrtve rata.

– Svake godine dođem na obilježavanje ove tužne godišnjice, da se žrtve ne zaborave. Važno je održavati sjećanje na poginule – naglasila je.

Kod spomen-ploče na mjestu masakra, ispred ulaza u Gradsku tržnicu, svijeće su položili članovi porodica osoba stradalih prije 28 godina. Na tom mjestu cvijeće je položio potom član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, te Sifet Podžić, uime Željka Komšića. Cvijeće je položeno i uime Vlade FBiH, te nižih nivoa vlasti.

Na toj sarajevskoj pijaci dogodio se masakr i 5. februara 1994. godine, kad su srpske snage ubile 68, a ranile 142 civila.

Za ratne zločine nad stanovnicima Sarajeva, uključujući i dva masakra na Markalama, Međunarodni sud u Haagu osudio je visoke oficire Vojske Republike Srpske – Stanislava Galića na doživotni zatvor, a Dragomira Miloševića na 33 godine.

(FENA)