Na Partizanskom spomen-groblju danas je obilježena 78. godišnjica oslobođenja Mostara u Drugom svjetskom ratu.

Delegacije su i ovog puta odale poštu herojima čije kosti počivaju na groblju koje je ujedno jedan od najvrijednijih spomenika Drugog svjetskog rata.

Obilježavanju je prisustvovala i delegacija SDP BiH predvođena predsjednikom Nerminom Nikšićem.

– I danas smo, kao i svake godine, obilježili Dan oslobođenja Mostara na našem Partizanskom groblju. Obilježavat ćemo ga i dalje, bez obzira šta o tome neko mislio.Nije sloboda sa neba pala…, napisao je Nikšić.

Prije posjete Partizanskom groblju, antifašisti su prisustvovali svečanoj akademiji u Narodnom pozorištu Mostar, a kasnije i na polaganju cvijeća na Trgu Musala, pored spomenika narodnim herojima koji su na istom mjestu vješani od strane okupatora. UABNOR, koji je inače organizator kompletne manifestacije, i ove godine je uručio tradicionalne Februarske nagrade.

Mostar je od okupatora i domaćih izdajnika oslobođen 14. februara 1945. godine i od tada se tog dana obilježava Dan oslobođenja Mostara. Oko podneva prve jedinice 26. dalmatinske divizije probile su se u grad, a nešto kasnije i 19. dalmatinska i 29. hercegovačka divizija. Već oko 19 sati gotovo sve njemačke i ustaške snage pobjegle su iz Mostara, a sat kasnije Adolf Hitler, vrhovni zapovjednik njemačkih snaga, koji je u to vrijeme morao lično odobriti svako povlačenje, priznao je poraz i izdao naređenje o povlačenju razbijene vojske.

Mostar je u Drugom svjetskom ratu dao 750 boraca, 1.517 žrtava fašističkog, četničkog i ustaškog terora ili drugim riječima – svaki osmi stanovnik nije dočekao slobodu. Grad je imao bataljon, ilegalnu štampariju, a dao je 14 narodnih heroja i sedmero obješenih rodoljuba.

O Mostarskom bataljonu Mensur Seferović je napisao knjigu “Bataljon u okupiranom gradu”, koja je promovisana u petak u hotelu Bristol. U utorak će u sklopu manifestacije biti promovisana knjiga Dragana Markovine “14. februar”.

(24sata.info)