John Ratcliffe - Tanjug / AP

Ratcliffeovo ime jedno je od onih koja su najčešće spominjana na listi potencijalnih kandidata za državnog tužioca, rekli su izvori za CNN.

Trenutno služi kao kopredsjedavajući u Centru za američku bezbjednost pri Institutu za politiku ‘Amerika na prvom mjestu’, istraživačkom centru povezanom sa Trumpom, prenosi N1.

Ratcliffe, bivši predstavnik Teksasa u Predstavničkom domu, bio je direktor nacionalne obavještajne službe od 2020. do 2021. tokom Trumpovog prvog mandata – i njegovo imenovanje je poslužilo kao ključni argument onima koji su vjerovali da Trump koristi obavještajnu zajednicu da bi služila njegovim političkim potrebama.

Tokom svog mandata na mjestu šefa špijuna, Ratcliffe je javno objavio neprovjerene informacije o uticaju Rusije na predsjedničke izbore 2016. zbog prigovora članova obavještajne zajednice. Kritičari su tada tvrdili da je Ratcliffe koristio obavještajne podatke da bi politički pomogao Trumpu dok su se približavali predsjednički izbori 2020.

Trump je u utorak hvalio Ratcliffeovu lojalnost, rekavši u saopštenju:

“Od razotkrivanja lažnog ruskog dosluha, koji je bio operacija Cllintonove kampanje, do hvatanja FBI-jeve zloupotrebe građanskih sloboda na Sudu FISA, Ratcliffe je uvijek bio ratnik za istinu i poštenje za američki narod”.

Zvaničnik CIA-e rekao je za CNN u utorak da je agencija „posvećena obezbjeđivanju neometane tranzicije“.

Trump je prvobitno izabrao Ratcliffea za direktora nacionalne obavještajne službe 2019. godine, ali se ovaj povukao nakon što su se pojavila pitanja o tome da je previše „nakitio“ svoj CV i postignuća unutar partije.

Trump ga je ponovo nominovao 2020. nakon što se Ratcliffe pojavio kao ključni branilac predsjednika tokom prvog postupka opoziva u Predstavničkom domu.

Senat je ga je kasnije izglasao.

Ratcliffe je ostao u toj ulozi tokom izbora 2020. i predsjedničke tranzicije, tokom kojih je lično rekao Trumpu i njegovim saveznicima da nema dokaza o stranom miješanju u izbore, tj. da su Rusi radili na tome da dovedu Trumpa na vlast.

Godinama kasnije, bio je primoran da svjedoči o tom iskustvu pred saveznom velikom porotom u okviru krivične istrage specijalnog tužioca Jacka Smitha.

Zašto ga Albanci vole?

Ratcliffe je poznat po svojim jakim vezama sa albanskom zajednicom u SAD-u, pišu kosovski i albanski mediji.

Tokom 2016. godine Ratcliffe je bio prisutan, pa čak i povremeno govorio kao specijalni gost na „Nacionalnom ekonomskom forumu albanske dijaspore“ u Njujorku, u organizaciji albansko-američke mreže, navodi Telegrafi.

Također je viđen na nekoliko drugih fotografija sa Pandelijem Majkom, bivšim ministrom za dijasporu Albanije i sa Fatmirom Medijuom, bivšim ministrom odbrane Albanije.

Ratcliffe je imao sastanke i sa zvaničnicima sa Kosova.

U prvom mandatu predsjednika Trumpa, predsjedavajući Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj pozdravio je izbor Ratcliffea za šefa američke obavještajne službe.

„Kosovo ima sreću da pored sebe ima Sjedinjene Države i po bezbjednosti pripada svijetu koji vodi Amerika. Riješeni smo da ojačamo već izgrađeno partnerstvo u oblasti bezbjednosti. Ratcliffe je veoma dobro obaviješten o Kosovu i upoznat sa dešavanjima u našem regionu“, napisao je tada Haradinaj, prenosi Telegrafi.

(24sata.info)