Vlada FBiH utvrdila je današnjoj sjednici u Sarajevu Nacrt zakona o reprezentativnosti sindikata i udruženja poslodavaca koji uređuje kriterije i postupak utvrđivanja reprezentativnosti sindikata i udruženja poslodavaca, njihova ovlaštenja postupak preispitivanja utvrđene reprezentativnosti i druga pitanja značajna za ovaj postupak, ako drugim zakonom nije drugačije određeno.

Nacrt zakona upućen je u Parlament FBiH po redovnoj proceduri.

Prema riječima premijera Fadila Novalića, ovo zakonsko rješenje znači završetak procesa zacrtanog u Zakonu o radu FBiH.

“Rekli smo da ćemo donijeti poseban zakon o reprezentativnosti. Svjedoci smo da je to vruća tema, posebno ovih dana. Ovo je definitivno put ka zatvaranju ovog procesa “, rekao je Novalić na konferenciji za novinare nakon sjednice.

Tim su, dodao je, završene ključne reformske aktivnosti.

“One već daju rezultate”, poručio je Novalić.

U postupku utvrđivanja reprezentativnosti mjerodavni su podaci podaci o radnicima zaposlenim na osnovu ugovora o radu i o poslodavcima registrovanim na teritoriji FBiH. Predloženo je da, pored podataka o obuhvatu radne snage nadležnog organa za statistiku, mogu biti korišteni i podaci drugih organa. Takođe je predviđeno da se strukovna reprezentativnost može dodijeliti kod poslodavca i na nivou kantona, nakon ispunjenja predviđenih uslova.

Ovim zakonom propisani su opšti uslovi za reprezentativnost sindikata i udruženja poslodavaca, kao i posebni uslovi u pogledu procenta zaposlenih za utvrđivanje reprezentativnosti za područje i oblast djelatnosti, područje kantona, te za teritoriju FBiH. Zakon takođe garantuje pravo na slobodno udruživanje i orgaizovanje sindikata i udruženja poslodavaca koji nisu reprezentativni.

Donošenje ovog zakona predstavlja dio reforme radnog zakonodavstva s ciljem unapređenja prava na slobodno organizovanje i udruživanje u sindikate i udruženje poslodavaca, slobodu osnivanja i udruživanja u saveze i udruženja višeg nivoa, a u vezi sa pravom na kolektivno pregovaranje u skladu sa praksom u okruženju i EU

 

(24sata.info)