
Kao što je to slučaj i s postojećom cijevi tunela, četiri kilometra nove cijevi bit će u Sloveniji, a četiri kilometra u Austriji. Austrijanci su u septembru 2021. iskopali svoj dio nove tunelske cijevi dok je iskop na slovenskoj strani početo u augustu 2020. Razlog za to jeste što su Slovenci kasnili u izboru izvođača radova.
Turska kompanija Cengiz İnşaat, koja je gradila i koja gradi pojedine dionice Koridora 5C u Bosni i Hercegovini, izabrana je za izvođača radova. Sloveniju će ovi radovi koštati 160 miliona eura. Plan je da nova cijev tunela, koji se nalazi sjeverozapadu Slovenije, odnosno jugoistoku Austrije, bude puštena u saobraćaj u martu sljedeće godine.
No, time se neće odmah smanjiti saobraćajne gužve jer slijedi rekonstrukcija stare cijevi tunela Karavanke, a koja bi trebala trajati do 2029. Tokom rekonstrukcije stare cijevi tunela, izgrađene u periodu od 1987. do 1991., saobraćaj će u potpunosti biti preusmjeren u novu tunelsku cijev. Rekonstrukcija će koštati 60 miliona eura. Po završetku rekonstrukcije, obje tunelske cijevi bit će u funkciji.
Jedan od najvećih izazova u izgradnji nove tunelske cijevi jeste struktura tla. Riječ je o tunelu koji koriste mnogi oni koji iz zapadne Evrope dolaze u Bosnu i Hercegovinu, kao i mnogi oni koji iz Bosne i Hercegovine putuju na zapad Starog kontinenta.
(24sata.info)