Njemačka je na otvaranju Evropskog prvenstva na minhenskoj Allianz Areni deklasirala Škotsku s 5:1.

Domaćin Eura bio je prejak za Škote te im je zabio tri gola već u prvom poluvremenu, u kojem je Škotska ostala i s igračem manje. U drugom dijelu su Nijemci mirno priveli utakmicu kraju i zasjeli na čelo grupe A, u kojoj se još nalaze Švicarska i Mađarska.

Njemačka je povela u desetoj minuti. Toni Kroos je sjajnom dugom loptom pronašao Joshuu Kimmicha, a on je dodao Florianu Wirtzu, koji je sa 16 metara opalio iz prvog dodira. Škotski golman Angus Gunn je loše intervenisao i lopta je završila u mreži.

Svega devet minuta poslije već je bilo 2:0. Nijemci su probili desnu stranu škotske odbrane, a Kai Havertz je sjajno odigrao povratno dodavanje za Jamala Musialu, koji je neodbranjivo pogodio za povećanje vodstva. Pet minuta kasnije Musiala je izborio i penal, ali on je nakon VAR pregleda ipak poništen, jer se prekršaj dogodio van šesnaesterca.

Ipak, VAR nije mogao spasiti Škotsku u 44. minuti. Baš naprotiv, Clement Turpin pozvan je na pregled snimke nakon što je Ryan Porteous grubim startom srušio Ilkaya Gündogana. Francuski sudac vrlo brzo prosudio je da se radi ne samo o penalu, nego i direktnom crvenom kartonu za Porteousa. Siguran realizator penala bio je Kai Havertz.

Nijemci su protiv desetkovanih Škota nastavili dominirati i u drugom poluvremenu, iako je tempo igre malo pao, pa se na pogodak čekalo do 68. minute. Strijelac je silovitim udarcem bio Niklas Füllkrug na asistenciju Gündogana. Isti igrač je zabio i osam minuta kasnije, ali taj je gol VAR poništio zbog ofsajda.

Škotska je uspjela doći do počasnog pogotka u 87. minuti. Tačnije, bio je to autogol Antonija Rüdigera. Kenny McLean je pucao glavom nakon ubačaja iz slobodnog udarca, a lopta se od Rüdigera nesretno odbila u gol.

Nijemci su do kraja uspjeli zabiti i peti gol, a strijelac je u trećoj minuti sudijske nadoknade bio Emre Can preciznim udarcem s 20-ak metara.