Planirano je izrada digitalnog direktorija svih bunkera i skloništa, kako bi građani mogli brzo pronaći najbliže pomoću aplikacije za mobilne telefone. Također, građani će biti ohrabreni da naprave zaštitna skloništa u svojim domovima, pretvarajući podrume i garaže u sigurne prostore, dodao je portparol na konferenciji za novinare.
Nije precizirao vremenski okvir, naglasivši da je to “veliki projekat” koji će zahtijevati “određeno vrijeme” i uključivati Agenciju za civilnu zaštitu i upravljanje katastrofama, kao i druge nadležne vlasti, prenosi N1.
Njemačka, koja ima 83 miliona stanovnika, trenutno raspolaže s 579 bunkera, uglavnom izgrađenih tokom Drugog svjetskog rata i Hladnog rata, koji mogu pružiti sklonište za 480.000 ljudi, što je značajno manje u odnosu na prethodnih oko 2.000 bunkera.
Portparol je naveo da su ključne tačke plana dogovorene na konferenciji visokih zvaničnika u junu, te da posebna radna grupa trenutno radi na detaljima.
Od ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine, raste zabrinutost da bi Moskva jednog dana mogla ciljati i druge članice NATO-a. U oktobru su njemački šefovi obavještajnih službi upozorili da bi Rusija do 2030. godine mogla biti sposobna za napad na vojni savez.
Njemački zvaničnici kažu da se zemlja već suočava s porastom ruskih špijunskih i saboterskih aktivnosti. Prošle sedmice, Vladimir Putin je izjavio da sukob u Ukrajini ima karakteristike “globalnog” rata i nije isključio napade na zapadne zemlje.
(24sata.info)