
Naime, u januaru prošle godine je preporučena zabrana pametnih mobitela u učionicama, a ovu preporuku su primijenile skoro sve škole. Pa tako dvije trećine srednjih škola traže od učenika da svoje mobitele ostave kod kuće ili da ih ostave u školskim ormarićima dok se u jednoj od pet škola daju mobiteli na početku časa.
U istraživanju je anketirano 317 rukovodilaca srednjih škola, 313 rukovodilaca osnovnih škola i bilo je 12 fokus grupa s nastavnicima, asistentima u nastavi, učenicima i roditeljima. Iz srednjih škola su obavijestili da se djeca lakše koncentriraju, da je društveno okruženje bolje i da su bolji rezultati djece u nastavi.
Dr. Alexander Krepel s Instituta Kohnstamm je ukazao da su se najviše poboljšale interakcije među učenicima.
“Nije moguće tajno fotografirati nekoga u učionici, a potom to podijeliti u grupi na WhatsAppu, tako da postoji veća socijalna sigurnost. Učenici bi posebno tokom odmora između časova bili na svojim mobitelima, a sada su primorani razgovarati. Možda se i malo češće potuku, ali škole, nastavnici i učenici su prilično zadovoljni boljom atmosferom”, istakao je Krepel.
Glasnogovornica vijeća za srednjoškolsko obrazovanje VO-raad, koje predstavlja škole, Freye Sixme je naglasila da su se neutemeljenim pokazali početni strahovi zbog zabrane.
“U početku je bilo dosta nezadovoljstva u školama, među nastavnicima, učenicima, roditeljima. Pitali su se kako će sve to funkcionirati. No, sada vidite da su svi prilično zadovoljni”, navela je Sixme.
Prema zvaničnoj statistici, 96 posto djece u Nizozemskoj skoro svaki dan koristi internet, uglavnom preko mobitela. Vlada je prošli mjesec savjetovala roditeljima da zabrane društvene mreže djeci mlađoj od 15 godina i da im ograniči vrijeme provedeno pred ekranima, piše list Guardian.
(24sata.info)