
Nissanove dionice porasle su u petak za gotovo 2% nakon što je objavio rekordni gubitak zbog velikog smanjenja vrijednosti imovine i visokih naknada za restrukturiranje – troškova koji su, čini se, imali za cilj pripremiti teren za prijeko potreban preokret.
Treći najveći japanski proizvođač automobila bori se za povratak tržišnog udjela nakon pada prodaje na glavnim tržištima poput Sjedinjenih Država i Kine. Istodobno, značajno je izložen američkim uvoznim tarifama na automobile proizvedene u inozemstvu s obzirom na to da su SAD njegovo najveće tržište i mnoga vozila koja tamo prodaje proizvedena su u Japanu ili Meksiku.
Novi glavni izvršni direktor Ivan Espinosa, koji je preuzeo vodstvo ovog mjeseca nakon smjene Makota Uchide, planira skratiti vrijeme razvoja vozila kako bi povećao konkurentnost. Nazvao je Nissan “sporim” u lansiranju novih modela, naglašavajući koliko je nekoć moćni proizvođač automobila pao posljednjih godina.
Espinosa ima dugogodišnje iskustvo u segmentu proizvoda. Već je najavio niz novih automobila, uključujući Nissanov prvi plug-in hibrid i Leaf treće generacije – prvo električno vozilo za masovno tržište na svijetu koje je izvorno lansirano 2010. godine.
Nissanove dionice porasle su za 1,9% u 04:27 GMT, otprilike u skladu s prosjekom Nikkeija, odražavajući odobravanje investitora zbog njegovih smjelih poteza za nastavak opsežnog restrukturiranja.
Ipak, skidajući sjaj, Fitch je dodatno snizio svoj kreditni rejting Nissana na područje “smeća”.
“Iako očekujemo da će se Nissanov učinak oporaviti u srednjoročnom razdoblju kako se troškovi restrukturiranja smanjuju, a lansiranje novih modela ubrzava, firma je iscrpila svoj prostor za rejting kako bi apsorbirala povezane kratkoročne šokove i potencijalni pad obima proizvodnje”, rekao je Fitch u izjavi.
U četvrtak je Nissan izjavio da očekuje neto gubitak od čak 750 milijardi jena (5,3 milijarde dolara) za financijsku godinu koja je završila u ožujku, u usporedbi s prethodno procijenjenim gubitkom od 80 milijardi jena.
Kao dio restrukturiranja, Nissan ukida radna mjesta, smanjuje kapacitete i zatvara fabrike. Njegove dionice su mjesecima na udaru, posebno nakon što su u veljači propali pregovori o stvaranju giganta vrijednog 60 milijardi dolara s Hondom – zbog Hondinog prijedloga da Nissan postane podružnica, rekli su izvori.
(24sata.info)