Zastupnici Skupštine Kantona Sarajevo danas su na sjednici glasali o razrješenju ministrice obrazovanja, nauke i mladih KS Zinete Bogunić, koja je podnijela ostavku na tu dužnost.
Zastupnici nisu podržali ostavku ministrice Bogunić. Protiv njene smjene glasala je većina zastupnika na današnjoj sjednici.
Predsjedavajući Elomedin Konaković prije glasanja rekao je da Narod i pravda neće glasati za njenu ostavku, ali da će na Sudu tražiti pravdu za sve optužbe koje je iznijela. Apelirao je na sve zastupnike da glasaju protiv ostavke Bogunić.
Prije toga, Bogunić se obratila danas u Skupštini Kantona Sarajevo, pojasnivši razloge zbog kojih je podnijela ostavku.
– Smatrala sam vrlo nekorektnim da se postavlja tematska sjednica, a da mene niko ne konsultira i ne razgovara sa mnom o tome, jer ja nisam stvar. Pored toga što sam ministrica, ja sam i čovjek. Bilo mi je neprijatno pred javnošću u kakvom sam ja to statusu, jesam li se ja povukla, pa da se ne mogu pogledati u ogledalo jer sam ja rekla da želim ići iz moralnih razloga. Niko me nije pitao koji su moji moralni razlozi – rekla je na početku potresnog obraćanja ministrica Bogunić.
Ona je potom navela kako se posjednjih dana osjeća “kao stvar”.
– Silni medijski nastupi u zadnja dva dana, u kojima su mi neki dali da se obraćam, a neki nisu. Ne znaju razloge, mislim da to stvarno nije u redu od ove Skupštine. I od premijera Forte, a i od presjedavajućeg posebno, jer me on delegirao kao nestranački kadar na ovom mjestu – istakla je Bogunić.
Ona je navela kako nije tajna da se radi o neslaganju s predsjedavajućim Skupštine KS Elmedinom Konakovićem i pritiskom na nju. Poseban raskorak, kako je navela, imali su oko informatičke platforme. Predsjedavajući je, kako je navela, dovodio “dvojicu prijatelja” da mi pokažu kako to radi insistirajući da se to kupi, navodeći da je u konsultaciji s informatičkim ekpertima saznala da se radi o preskupoj ponudi i da je tražila javni poziv.
– Ti eksperti su naglasili da je ta opcija preskupa, i da košta 500.000 KM. Na „Google for education“ ima besplatnih platformi koje oni mogu aktivirati, a dijelom novca platiti nastavnike koji izrađivali sadržaj. Tako bi uštedili novac za druge prioritete. Ako bismo kupovali takvu platformu, insistirala sam na javnom pozivu za nabavku na koji bi se mogli javiti drugi ponuđači, što je zakonska obaveza. Konaković nije bio za opciju objave javnog poziva, a nakon mog insistiranja, tražio je da, prije objave javnog poiziva, on pročita i eventualno korigira tekst. Korekcija sadržaja javnog poziva za IT platformu treba biti posao pravnika i IT stručnjaka – kazala je Bogunić.
Drugi razlog je “Sindikat Saudina Sivre”, navela je Bogunić, ističući kako je traženo da se ovaj sindikat može uplitati u rad Ministarstva jer ima “3.000 glasova”.
– Za mene je nedopustivo uplitanje Saudina Sivre u rad resornog ministarstva osim u sferi radno – pravnih i socijalno – ekonosmkih odnosa. Pritom ga ova vlada sufinansira, za razliku od svih drugih sindikata. Novcem kojim se plaćaju sindikalni povjerenici u osnovnim školama iz ovog novca, oko 79 njih, moguće je finansirati 25 asistenata u nastavi za djecu sa posebnim potrebama. Ali, glasovi su glasovi – kazal je Bogunić.
Treći razlog, prema tvrdnjama Bogunić bio je zahtjev da joj “savjetnik bude osnivač Zukorlićevog univerzitet iz Novog Pazara”.
– Smatram da mi imamo dovoljan broj naših stručnjaka s UNSA i privatnih univerziteta u Sarajevu, s kojima sam često razgovarala o stanju u akademskoj zajednici. Meni i svakom drugom ministru treba savjetnik koji će pomoći da naš univerzitet uđe u Šangajsku listu. Gdje se, u tom kontekstu, nalazi Internacionalni univerzitet iz Novog Pazara? – kazala je Bogunić.
Zakon o visokom obrazovanju također je navela kao jedan od pritisaka, istakavši kako je Konaković „Sindikat UNSA-e nazvao SDA-ovskim“.
– Za Konakovića je autentično tumačenje ministarstva bilo neprihvatljivo. Sindikat UNSA-e je Konaković nazvao SDA-ovskim, diskreditirajući i Ministarstvo, navodeći da se u Ministarstvu nalaze SDA-ovci kojih se treba riješiti. Odmah sam rekla Konakoviću da na ovakav način neću obnašati dužnost ministrice – tvrdi Bogunić.
Konaković je, kako kaže, tražio da promijeni pomoćnika za visoko obrazovanje Sifeta Kukuruza, navodeći da će je “pomoćnici pojesti”. Bogunić je rekla da nije imala nikakav zakonski osnov za takvo što te da je riječ o pomoćniku koji predano radi svoj posao.
– Konaković je lično tražio da na sjednicu Vlade KS proslijedim Zakon o visokom obrazovanju. Tražila se hitna procedura, a da ni Ministarstvo to nije ozbiljno razmatralo. Inače, sve aktivnosti vezane za Zakon o visokom obrazovanju KS vršene su vaninstitucionalno. Na to nisam pristala. Dan kasnije Forto mi je kazao: ”Rekao je Dino ili spustite na Vladu ili letite” – kazala je Bogunić.
Do verbalnog okršaja između Konakovića i Bogunić došlo je i na konferenciji za medije.
Konaković je rekao da je njeno obraćanje najniži oblik ljudskosti koji je sreo u životu.
Obračun se nastavio i na konferenciji za medije na kojoj je Konaković kazao da će podići “krivičnu prijavu protiv samog sebe” nakon optužbi Bogunić.
Rekao je da će Narod i pravda glasati protiv ostavke, kako bi Bogunić dobila priliku da provede reforme i da popravi sve “za što je tvrdila da je na nju vršen pritisak”.
Ponovio je ono što je kazao i obraćanju pred Skupštinom nakon optužbi ministrice Bogunić o tome da je rekao “da treba da leti”.
– Istina je da sam rekao da treba da leti – rekao je Konaković.
Nakon Konakovića, na konferenciji se obratila i Bogunić koja je prilikom izlaska za govornicu Konakoviću kazala “Nemojte ni blizu mene”, na šta je on uzvratio: “Sram vas bilo”.
( Avaz)