Doručak - Pexels

“Muškarci i žene različito reagiraju na doručke bogate ugljikohidratima i mastima”, izjavila je autorica studije Stéphanie Abo sa Univerziteta Waterloo. “Ova razlika uglavnom utiče na upravljanje težinom i može doprinijeti mršavljenju.”

Za potrebe studije, istraživači su koristili matematičko modeliranje kako bi proučili kako tijela muškaraca i žena reagiraju na obrok s visokim udjelom masti i ugljikohidrata nakon 12 do 14 sati posta. Rezultati su pokazali da muškarci i žene različito sagorevaju masti, a razlika je u tome što žene bolje sagorevaju masti iz svojih masnih naslaga, dok muškarci više ovise o glukozi za energiju, koju pohranjuju u mišićima i jetri.

“Žene razgrađuju oko 20% više masti iz svojih masnih naslaga, što dovodi do većih nivoa glicerola (šećera) u krvi, koji jetra koristi,Q objasnila je Abo. QS druge strane, muškarci obično više koriste glukozu, koju pohranjuju u mišićima i jetri, prenosi Radiosarajevo.

Zbog toga muškarci možda trebaju doručkovati obrok bogat ugljikohidratima, poput zobenih pahuljica, dok žene bolje reaguju na obrok s većim udjelom masti, poput jaja s avokadom. Naime, masti se sporije apsorbiraju, što omogućava ženom tijelu da duže sagoreva glukozu i održava nivoe energije.

Iako ovo istraživanje pruža interesantne uvide, stručnjaci savjetuju da pojedinci uzmu u obzir svoje specifične zdravstvene potrebe prije nego što naprave promjene u ishrani. Postoje mnogi faktori koji utiču na metabolizam, poput genetike, fizičke aktivnosti, i drugih zdravstvenih stanja, koji treba da se uzmu u obzir pri donošenju odluka o ishrani.

Iako istraživanje daje zanimljive uvide, potrebno je više istraživanja da bi se razjasnilo kako razlike u metabolizmu muškaraca i žena utiču na dugoročno zdravlje, a posebno na upravljanje težinom kod osoba s prekomjernom težinom ili drugim hroničnim bolestima.

(24sata.info)