Čokolada - Shutterstock

Isti živčani impulsi u našem mozgu koji nas čine siti nakon jela, također potiču želju za slatkišima.

U studiji koju je vodio Henning Fenselau, naučnici su testirali reakciju miševa na šećer, otkrivši da miševi jedu slatkiše čak i kad su već siti. Skeniranje njihovog mozga pokazalo je da su za to odgovorne specifične živčane stanice, poznate kao POMC neuroni, koje se aktiviraju čim tijelo počne apsorbirati hranu, prenosi Radiosarajevo.

Ove stanice ne samo da signaliziraju sitost, već također otpuštaju beta-endorfine, prirodne opijate, izazivajući osjećaj nagrade koji potiče životinje da pojedu još više šećera. Mehanizam je aktiviran čak i kad su životinje samo osjetile prisutnost šećera, ali ga nisu pojeli.

Skeniranje ljudskog mozga pokazalo je da isti mehanizam djeluje i kod nas, jer su receptori za opijate smješteni u regiji mozga koja je odgovorna za osjećaj sitosti. Fenselau ističe da s evolucijske strane, ovaj mehanizam ima smisla: šećer je rijedak u prirodi, ali brzo daje energiju, pa je mozak programiran da nas stimulira na unos šećera kad postane dostupan.

Ova saznanja mogla bi biti ključna za razvoj novih tretmana za pretilost. Iako već postoje lijekovi koji blokiraju opijatske receptore u mozgu, njihova učinkovitost u mršavljenju je manja nego kod injekcija za suzbijanje apetita. Fenselau sugeriše da bi kombinacija terapija mogla donijeti bolje rezultate, ali upozorava da je potrebno dodatno istraživanje prije nego što se donesu konačni zaključci.

(24sata.info)