Grok AI

Na početku ove godine nastavljen je pad vrijednosti izvoza namještaja iz Bosne i Hercegovine.

U prva dva mjeseca vrijednost izvoza namještaja bila je oko 156 miliona KM, što je za skoro deset posto manje nego u istom mjesecu prošle godine, tačnije 9,8 posto, izvještava BiznisInfo.ba.

To znači da se kriza u ovoj industriji, koja je prisutna već neko vrijeme, nastavlja i u 2025. godini.

Podsjetimo, ukupan izvoz namještaja iz Bosne i Hercegovine u prošloj godini pao je 10,2 posto na 966,5 miliona KM. Istovremeno, uvoz je porastao za 9,7 na 303,8 miliona maraka. Godinu ranije, izvoz namještaja je bio milijardu i 76 miliona KM, ali je i tada pao za 6,7 posto.

Sve skupa, čini se da se zadugo neće ponoviti 2022. godina kada je BiH imala rekordan izvoz namještaja od milijardu i 153 miliona KM.

Sve do te godine drvna industrija, uključujući i proizvodnju namještaja, snažno je rasla, a otvarale su se i nove fabrike. Ali, tada dolazi do promjene trenda.

Kako je ranije rečeno iz Spoljnotrgovinske komore za BiznisInfo.ba, kompanije ulažu velike napore kako bi održale proizvodnju, sačuvale zaposlene i ostvarile dobre izvozne rezultate. Zbog značajnog porasta cijena repromaterijala, kompanije su morale, a i u narednom periodu će morati usklađivati prodajne cijene gotovih proizvoda, ali vodeći računa da budu konkurentne.

Proizvođači u Bosni i Hercegovini trebaju donošenje i primjenu mjera za poticanje izvoza, zadržavanje i razvoj ljudskog potencijala te osiguranje dovoljno sirovina. Takođe, neophodno je razvijati mrežu promovisanja potencijala Bosne i Hercegovine u cilju diverzifikacije tržišta. Nepovoljan trend izvoza drvnog sektora uslovljen je situacijom na nama najvažnijim tržištima, u prvom redu tržištu Njemačke gdje tradicionalno izvozimo više od 20 posto proizvoda drvne industrije BiH u cjelini i više od 30 odsto namještaja, piše Biznis info.

(24sata.info)