Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić sastao se danas u Beogradu s ambasadorima južnoameričkih zemalja u toj zemlji s kojima je razgovarao o rezoluciji o genocidu u Srebrenici čije se usvajanje očekuje u Ujedinjenim narodima (UN).
“Istakao sam važnost razboritog, objektivnog i pravednog pristupa ovom pitanju, koji bi načela međunarodnog prava vratio na globalne forume, pomogao u izgradnji održivog mira i povjerenja među narodima”, napisao je Vučić na svom Instagram profilu nakon sastanka s ambasadorima.
Vučić je prošle sedmice u New Yorku pozvao stalne članice Ujedinjenih naroda da odbace predloženu rezoluciju o genocidu u Srebrenici jer drži kako će usvajanje spomenute rezolucije produbiti jaz i dovesti do novih napetosti na zapadnom Balkanu.
Nakon toga, Sjedinjene Države poručile su Srbiji, a u povodu prijedloga rezolucije o genocidu u Srebrenici, da je “neophodno suočavanje s istinom”, u čemu će Washington partnerski pomoći Beogradu, dok je izaslanstvo Evropske unije u BiH odlučno odbacilo pokušaje negiranja genocida počinjenog u Srebrenici 1995. i zatražilo od političara u našoj zemlji da to prestanu činiti.
EU je upozorila kako genocid počinjen u julu 1995. u Srebrenici nije stvar nečije lične prosudbe i stajališta, već da je “riječ o historijskoj činjenici utvrđenoj u sudskim procesima pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju 2004. i Međunarodnim sudom pravde 2007.
Ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić kazao je u ponedjeljak kako bi se u New Yorku trebala, na inicijativu Rusije održati vanredna sjednica Vijeća sigurnosti UN-a na kojoj će se raspravljati o prijedlogu rezolucije o Srebrenici.
Dačić je kazao da po pitanju BiH Opća skupština Ujedinjenih naroda ne može raspravljati jer je to suprotno članku 12 Povelje UN u kojem stoji da pitanja o kojima raspravlja Vijeće sigurnosti UN-a ne može raspravljati Opća skupština UN-a.
“Riječ o jednoj nelegalnoj akciji, kršenju povelje UN-a, oko koje ne postoji konsenzus u BiH, koja ne doprinosi stabilnosti, oko koje nas niko nije pitao. To je jedina pojedinačna rezolucija nakon Ruande o nekom zločinu, kojom bi jedino Srbija, srpski narod, pored Ruande, bio definisan kao genocidni narod”, rekao je Dačić u izjavi za TV Pink.
Srbija od prošle sedmice vodi intenzivnu kampanju čiji je cilj osporiti genocid u Srebrenici, kao i brojku od preko osam hiljada bošnjačkih žrtava koje su 1995. ubili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i službeni Beograd provode diplomatsku ofenzivu ne bi li uvjerili što je više moguće članica UN-a da ne glasaju za rezoluciju o genocidu u Srebrenici.
Vučić će se tako u ponedjeljak u 18 sati obrati građanima Srbije, u zgradi Generalnog sekretarijata predsjednika Srbije te će tom prilikom govoriti o situaciji na Kosovu, rezoluciji o genocidu u Srebrenici i drugim važnim pitanjima za tu zemlju, saopćeno je iz Ureda za saradnju s medijima predsjednika Srbije.
(FENA)