Ahmed Pašalić - Screenshot

Među njima je i doktor Admir Isaković, koji je zbog zadobijenih povreda zadržan na Odjelu neurohirurgije.
Verbalni, a zatim fizički sukob

Incident se dogodio u 11.20 sati kada se pacijent rođen 1996. godine obratio osoblju Hitne pomoći zbog zdravstvenih tegoba. Tokom pregleda, njegov otac E.K. (1967) pokušao je ući u prostoriju u kojoj se pregled obavljao. Nakon što mu je skrenuta pažnja da sačeka zbog medicinskih procedura, došlo je do verbalnog, a zatim i fizičkog sukoba s medicinskim osobljem, u kojem se potom pridružio i sin.

Policija je po dolasku privela oba napadača, a o događaju je obaviješten i dežurni tužilac. Protiv osumnjičenih je pokrenuta istraga zbog sumnje na krivična djela nasilničkog ponašanja i ugrožavanja sigurnosti. Prema prvim informacijama, povrede su okvalificirane kao lakše tjelesne.

Podrška kolegi

Povodom ovog incidenta oglasio se i doktor Ahmed Pašalić, kolega povrijeđenog doktora Isakovića, koji je uputio snažnu poruku javnosti i nadležnim institucijama:

– Večeras, moj kolega doktor Admir Isaković, ne ide kući svojoj porodici. Večeras će spavati na Odjelu neurohirurgije. Ne zato što je imao nesreću. Ne zato što je pao, ili doživio moždani udar. Nego zato što je danas pretučen – zajedno sa kolegama iz Hitne pomoći Zenica – samo zato što je radio svoj posao. Profesionalno, odgovorno i s puno empatije. Onako kako to uvijek i radi – naveo je Pašalić.

Rijetko za koga mogu reći da ima toliku posvećenost i srce za pacijente kao što to ima doktor Admir, dodao je.

– On svakom pacijentu prilazi s posebnom pažnjom, dostojanstveno i ljudski. I umjesto da bude poštovan, da mu se kaže “hvala”, on večeras leži povrijeđen. Fizičke rane možda će zacijeliti. Ali, psihička trauma – ona ostaje. Za cijeli život. I ne samo njemu. Ostavlja trag na cijeli kolektiv, na sve nas koji svaki dan oblačimo bijeli mantil ne znajući hoćemo li se kući vratiti samo iscrpljeni – ili i povrijeđeni. A, najgore od svega je što više ni ne znamo ko je sljedeći. Jer, ovaj spisak – kako vidimo po komentarima poput “zaslužili su” i “nisu ih džaba tukli” – postaje sve duži. I opasniji – naveo je Pašalić.
Zdravstveni radnici nezaštićeni

Pitam se, kako to da ljudi mogu satima čekati u redovima u bankama, poštama, raznim institucijama – mirno, bez ikakvog incidenta, a čim kroče u zdravstvenu ustanovu, odjednom su spremni da vrijeđaju, prijete, viču, pa čak i fizički nasrću na ljude koji su tu da im pomognu, upitao je doktor Pašalić.

– Zdravstveni radnici su iscrpljeni, premoreni, i sve češće – nezaštićeni. I ne možemo više šutjeti. Dosta je bilo. Vrijeme je da se zdravstveni radnici konačno zaštite zakonom! Tražimo hitnu izmjenu Krivičnog zakona Federacije BiH i davanje statusa službenog lica medicinskim radnicima. Da se zna: napad na ljekara, medicinsku sestru, tehničara – jeste napad na državu. Na sistem. I mora imati ozbiljne posljedice – poručio je doktor Pašalić.

(24sata.info)