
Japan je prvi put nakon 34 godine izgubio status najvećeg svjetskog kreditora, a njegovo mjesto je zauzela Njemačka.
Neto vrijednost strane imovine koju poseduju japanske kompanije, domaćinstva i vlada porasla je za 13 posto u 2024. godini na 533,05 biliona jena (3,26 biliona eura), prema podacima japanskog Ministarstva finansija.
U pitanju je rekordna cifra za Japan, ali ovog puta zaostaje za Njemačkom koja raspolaže stranom imovinom vrijednom 3,49 biliona eura.
Kina je i dalje na trećoj poziciji, sa stranom imovinom procijenjenom na 3,16 biliona eura, prenosi Blumberg.
Rast obima strane imovine u Njemačkoj olakšao je značajan suficit tekućeg računa, koji je prošle godine dostigao 248,7 milijardi eura.
U Japanu je ova brojka iznosila 29,4 biliona jena, odnosno 180 milijardi eura. U međuvremenu, kurs evra prema jenu je porastao za oko posto u posljednjoj godini.
Japanski ministar finansija Kacunobu Kato izjavio je da gubitak statusa Japana kao najveće zemlje-kreditora na svijetu nije razlog za zabrinutost i istakao u obraćanju novinarima da je neto strana imovina Japana u stalnom porastu, piše Tanjug.
(24sata.info)