Na Eurosongu koji će biti održan od 10. do 14. maja 2022. godine u Torinu u Italiji će učestvovati 41 država, ali ne i Bosna i Hercegovina. Zbog dugovanja koje BHRT ima prema EBU-u javni servis je pod sankcijom pa je i prijenos ovog takmičenja pod znakom upitnika, ali ne i nemoguć. Ukoliko bude interesovanja od strane sponzora, moguće je ispregovarati i prijenos Eurosonga.
“Eurosong nije samo projekat BHRT-a”, naglašava Lejla A. Babović, nekadašnja šefica bh. Eurosong delegacije. To bi trebao biti jedan državni projekat iza kojeg stoji, ne samo javni servis i građani BiH, nego stoji država, privreda, turizam, promocija, puno toga što nama u ovom trenutku nedostaje.
“Dakle ja vam neću reći ništa novo od onoga što ponavljam posljednjih pet godina, a to je finansijska situacija i neriješeno finansiranje javnih servisa BiH, odnosno BHRT-a koji je nosilac posla kada je u pitanju Eurosong“, rekla je Lejla A. Babović, rukovoditelj Odjela međunarodni poslovi.
Gostujući u emisiji Večernji studio na N1 posvećenoj upravo Eurosongu, 12. maja ove godine, Muhamed Fazlagić – Fazla je naglasio da nažalost postoje oni koji BiH ne žele vidjeti na ovom takmičenju, jer je to pozitivna promocija države.
“Postoji nažalost nešto što je protiv. Mi nažalost imamo Vijeće ministara koje treba da finansira BHRT, imamo dvije političke opcije koje ne žele da finansiraju ništa što nosi ime BiH, to je dovoljan dokaz da bi bilo promotivno i pozitivno za BiH da se pojavi na Eurosongu“, kazao je Muhamed Fazlagić – Fazla, bivši predstavnik BiH na Eurosongu.
“Nažalost BHRT je posljednjih godina, kada smo učestvovali, bio sam u tom projektu i to je apsolutno nama nemoguće iznijeti na našim plećima, jer za minimalno učešće, za minimalan broj delegacije koji bi učestovao na Eurosongu, recimo sljedeće godine u Torinu sigurno će trebati 300.000 eura. To je nekih 550.000 maraka, sad vi zamislite koliko je to RTV pretplata iz BiH koje bi trebalo uložiti samo u projekat Eurosong“, istakla je Babović.
“Svi dosadašnji predstavnici BiH su na neki način bili superheroji i u vrlo skromnim i usudio bih se reći nemogućim uslovima su otišli predstavljati i braniti boje naše domovine na tom takmičenju“, naglasio je Fuad Backović – Deen, bivši predstavnik BiH na Eurosongu.
“Mislim, tu zaista pjevač ne predstavlja samo sebe, pjesmu, nego i cijelu zemlju“, kazala je Marija Šestić, bivša predstavnica BiH na Eurosongu.
“Šoubiznis je jedna od najvažnijih industrijskih grana, isto kao što je to i sport i vrlo je važno da budemo prisutni na tim međunarodnim takmičenjima. Ja mislim da uvijek se može naći način ako želiš to, da pošalješ nekog predstavnika na Evroviziju“, potcrtao je Dino Merlin, bivši predstavnik BiH na Eurosongu.
Eurosong gleda više od 200 miliona televizijskih gledatelja od Evrope do Australije. 2016. godine zabilježeno je 204 miliona gledatelja. Više od 1.500 pjesama u dosadašnjoj historiji je izvedeno. Sa sedam pobjeda Irska je najuspješnija zemlja evrovizijskog takmičenja. 2015 godine ovo takmičenje je prepoznato od Guinnessove knjige rekorda kao Najduže godišnje muzičko takmičenje.
Predstavnici iz 41. zemlje svijeta će 14. maja 2022. godine pokušati ostvariti svoje evrovizijske snove na 66. takmičenju za najbolju pjesmu Evrope. 41 zemlja, ali ne i BiH.
(N1)