U redakciju portala 24sata.info proteklog vikenda pristiglo je pismo stanovnika naselja „Bejrut“, zgrade na Trgu Ivana Krndelja u Mostaru.

U pismu građani traže zaštitu od, kako navode, „očiglednog kriminala i nasilja nad imovinom Grada Mostara i građana ovog naselja“.

Stanari u svom pismu navode da su njihove nevolje počele polovinom 2021. godine, kada nadležni organ Grada Mostara – Odjel za finansije i nekretnine – na njihov zahtjev preduzeću „Autoprevoz Bus“ DD Mostar dodjeljuje četiri parcele ukupne površine od 8.156 m². Zemljište u centru grada dodjeljuje se u vlasništvo kao zemljište koje služi redovnoj upotrebi objekta – Autobuske stanice Mostar.

Ogromna površina gradskog zemljišta dana privatniku potpuno besplatno

Građani u svom pismu navode da je navedenim rješenjem Grada Mostara otet parking od stanovnika naselja Bejrut, koji se nalazi iznad Autobuske stanice i nema nikakve veze s platoom same stanice. Da apsurd bude još veći, otet je i dio pristupne ceste i lokalne komunikacije koja vodi prema haustorima u kojima stanuju.

Simptomatično je da 20 godina nakon privatizacije firme Autoprevoz Bus DD Mostar, novom vlasniku – sirijskom biznismenu s njemačkom adresom Fahimu Sejariju – nikome u Gradu Mostaru nije palo na pamet da pokloni gradsko zemljište Sirijcu, iako je, prema navodima građana, bilo više takvih pokušaja.

Pokojni gradonačelnik Bešlić nikada nije htio potpisati takav akt, ali je to uradio njegov nasljednik Mario Kordić, odmah po dolasku na dužnost. Kordića je za ovo, navodno, motivirao tadašnji predsjednik Gradskog vijeća Salem Marić. A ko je dodatno motivirao obojicu, nije teško zaključiti…

Betonski blokovi i ograde

U protekle dvije godine, stanovnici Bejruta izloženi su raznim torturama novih „vlasnika“, koje su kulminirale postavljanjem betonskih blokova koji onemogućavaju ulaz na parking koji su do tada koristili. Grad Mostar, odnosno J.P. Komunalno, uklonio je čak i kontejnere za smeće koji su se nalazili na toj površini, pa građani sada „kubure“ i s tim problemom.
Novi „vlasnici“ ogradili su i plato Autobuske stanice koristeći potpuno neprikladnu vrtnu plastificiranu ogradu koja niti je namijenjena za ovakve svrhe niti može biti dio urbanog mobilijara, pogotovo ne postavljena na ovaj način.

Ograde i rampe, međutim, potakle su druge suvlasnike nekretnina u zgradi Autobuske stanice – firmu Globtour iz Međugorja te Naila Burića, vlasnika ugostiteljskog objekta na Autobuskoj stanici – da pokrenu pravne mehanizme i uspiju ishoditi obnovu postupka kojim je Autoprevozu, odnosno Fahimu Sejariju, besplatno dodijeljeno više od osam dunuma gradskog zemljišta u centru Mostara.

Na ovo je, prema našem izvoru, uslijedila žalba Autoprevoz Busa koju je drugostepeni organ, Federalna uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove, odbila, pa će Grad o ovome ponovo odlučivati.

Stanari Bejruta kažu kako već duže vrijeme preko 60 obitelji koje tu žive trpe zbog određene grupe ljudi koji u tajnosti, daleko od očiju javnosti, čine ozbiljnu zloupotrebu položaja, a sve u cilju pribavljanja protupravne imovinske koristi.

Odlučni su da to ne dozvole, angažirali su vlastitog pravnog zastupnika te zahtijevaju da budu strana u postupku i uključe se u sam proces obnove kompletnog postupka.

Parking pripada stanarima

Gradnja zgrade Bejrut, koju je projektovao mostarski arhitekta Hido Hasanbegović, započeta je 1980. godine, a dovršena 1988. godine.

Stanari tvrde kako je tada u sklopu zgrade napravljen i parking sa 60 mjesta namijenjenih za korištenje od strane stanara.

Oni kažu kako su “pri tadašnjoj kupovini stanova, stanari dodatno plaćali parking mjesta, što uredno stoji u kupoprodajnim ugovorima iz tog vremena. U sklopu parkinga, namjenski je projektovano i mjesto za odlaganje otpada, tj. za komunalni kontejner”.

Dodaju kako je “sve to uredno korišteno od strane stanara do 2021. godine, kada počinju prve opstrukcije na parkingu”, odnosno pokušaj da se od njih vrši prinudna naplata parkinga od strane danas privatne firme Autoprevoz Bus Mostar.

Autoprevoz je trenutno u vlasništvu njemačke kompanije Sejari d.o.o. Sarajevo, koja je osnovana 2002. godine. Njen vlasnik je kompanija Sejari Holding GmbH iz Njemačke, čiji je osnivač Fahim Sejari. Sejari je osnovao kompaniju u Njemačkoj 1972. godine. Njegov ulazak na bosanskohercegovačko tržište mediji su proteklih decenija povezivali s kontroverznim bosanskohercegovačkim biznismenom Senadom Šahinpašićem Šajom i tada jednim od najuticajnijih SDA-ovaca – Hasanom Čengićem.

Trenutno, uz Autoprevoz Bus, upravlja i Centrotransom Sarajevo, kao i sarajevskim i tuzlanskim autobusnim stanicama.

Građani Bejruta pozivaju sve policijske agencije da otvore istragu po ovom pitanju i utvrde na kojim mjestima i od strane kojih osoba je došlo do kaznenog djela zloupotrebe položaja prilikom izdavanja Rješenja koje je doneseno daleko od očiju javnosti i bez uključivanja u postupak druge zainteresirane strane.

Oni navode da je posebno važno utvrditi ulogu gradonačelnika Kordića i predsjednika Gradskog vijeća Marića, bez čijeg naloga, kako kažu, ovo nije moglo biti urađeno.