
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, trenutno se nalazi u Moskvi na Međunarodnoj konferenciji visokih predstavnika za pitanje sigurnosti. On se tom prilikom obratio prisutnima, piše avaz.
Stub moći
Kazao je da se u globalnom smislu stvara novi balans moći i “kolektivni Zapad više ne može nametati svoja pravila”.
– Zapad je od pada Berlinskog zida uzeo princip sigurnosti samo za sebe. Nisu poštovali sigurnost ostatka svijeta i djelovali su samo prema svojim principima. Međutim, danas oni više nisu ključni faktor u svijetu – izjavio je Dodik.
Mišljenja je da se stvara novi balans moći.
– To je poznat koncept, ali je novo što je sada na globalnom nivou. Prvi put Zapad je samo jedan stub moći. Zemlje BRIKS-a su počele da stvaraju taj balans i stvara se novi sistem sigurnosti – rekao je Dodik.
Naveo je da je Republika Srpska “neutralna zemlja” i da to smeta Zapadu, kao i da je Rusija “vodeća zemlja” i da “specijalnom vojnom operacijom stvara slobodni svijet”.
Svjetski poredak
Osvrnuo se i na visokog predstavnika Kristijana Šmita (Christian Schmidt) za kojeg kaže kako predstavlja “još jedno mračno poglavlje njemačke historije na Balkanu”.
Kako je dodao, predsjednik Rusije Vladimir Putin je upozoravao Zapad na probleme u Ukrajini. Ponovio je stavove da je “specijalna vojna operacija” u Ukrajini “opravdana”.
Osvrnuo se i na povratak Donalda Trampa (Trump) u Bijelu kuću za kojeg smatra da će donijeti uravnoteženiji svjetski poredak.
(24sata.info)