
Ova poruka je napisana u internom dopisu koji je u četvrtak objavio Reuters, a ona predstavlja značajan odmak od tradicionalnog pristupa Washingtona promovisanja slobodnih i poštenih izbora u inostranstvu.
Naredba, poslata svim američkim diplomatskim predstavništvima u internom dopisu State Departmenta od 17. jula, navodi da Ministarstvo više neće izdavati izjave niti objavljivati sadržaj na društvenim mrežama u vezi s izborima, osim ako ne postoji “jasan i uvjerljiv” vanjskopolitički interes.
“Kada je prikladno komentarisati strane izbore, naša poruka treba biti kratka, usmjerena na čestitanje pobjedničkom kandidatu i, kada je prikladno, isticanje zajedničkih vanjskopolitičkih interesa“, navedeno je u dopisu.
U dopisu je također pisalo da “poruke treba da izbjegavaju izražavanje mišljenja o poštenju ili integritetu izbornog procesa, njegovom legitimitetu ili demokratskim vrijednostima zemlje o kojoj je riječ.”
Dodaje se da bi izjave vezane za izbore trebalo da dolaze isključivo od samog sekretara ili portparola Ministarstva, te da se američkim diplomatama zabranjuje da daju takve izjave bez izričitog odobrenja najvišeg rukovodstva agencije.
Dopis se poziva na govor predsjednika Donalda Trumpa od 13. maja u Rijadu, kada je kritikovao ono što je nazvao “zapadnim intervencionistima” koji govore bliskoistočnim zemljama kako da upravljaju vlastitim poslovima, rekavši da to više nije stvar Washingtona i da on teži uspostavljanju partnerstava.
“Dok će Sjedinjene Američke Države ostati privržene vlastitim demokratskim vrijednostima i slaviti te vrijednosti kada druge zemlje izaberu sličan put, predsjednik je jasno rekao da će SAD tražiti partnerstva sa zemljama gdje god se naši strateški interesi poklapaju”, navodi se u direktivi.
Na upit o dopisu, portparol State Departmenta je u komentaru putem e-pošte ponovio neke od stavova iz direktive i rekao da je ovaj pristup u skladu sa fokusom administracije na “nacionalni suverenitet.”
SAD su tradicionalno smatrale promociju ljudskih prava i demokratije, kao i slobode medija, ključnim ciljevima vanjske politike, iako su kritičari više puta ukazivali na dvostruke standarde koje Washington ima prema svojim saveznicima.
Pod Trumpovom administracijom, SAD su se sve više udaljavale od promocije demokratije i ljudskih prava, uglavnom to smatrajući miješanjem u unutrašnje poslove drugih zemalja.
Na primjer, administracija je reformisala biro za ljudska prava State Departmenta, tvrdeći da je postao platforma za “ljevičarske aktiviste koji vode osvetničke kampanje protiv ‘anti-woke’ lidera.”
Trumpovi zvaničnici su više puta komentarisali evropsku politiku kako bi osudili, po njihovom mišljenju, ugnjetavanje desničarskih lidera, uključujući u Rumuniji, Njemačkoj i Francuskoj, optužujući evropske vlasti da cenzurišu stavove poput kritike imigracije pod izgovorom borbe protiv dezinformacija.
(24sata.info)