
Udruga malih dioničara Aluminija Mostar (DIAL) uputila je dopis premijeru Federacije Bosne i Hercegovine Nerminu Nikšiću (SDP) i entitetskom ministru energetike, rudarstva i industrije Vedranu Lakiću (SDP).
Dopis su uputili uoči redovne skupštine dioničara Aluminija, zakazane za 31. juli, a na kojoj će se razmatrati poslovanje ove kompanije tokom prošle godine. Navedenim zvaničnicima je upućen dopis s obzirom na to da je Vlada FBiH relativno najveći dioničar u ovoj kompaniji. Naime, kako su podsjetili iz DIAL-a, Vlada ima više od 80 posto skupštinskih glasova.
Osim toga, napomenuli su da Vlada u posljednjih šest godina nije usvojila finansijsko poslovanje i završni račun te da nije poduzela, kako tvrde, potrebne zakonske mjere prema kompanijinim tijelima – smjena nadzornih i upravljačkih tijela. Ukazali su da Vlada u posljednjih osam godina podržava isti sastav Nadzornog odbora (NO) Aluminija, pod kojim je prestala proizvodnja te pod kojim je napravljen gubitak veći od 250 miliona KM.
Uvjeravaju da NO zapravo pogoduje Amiru Grossu Kabiriju, kontroverznom izraelskom biznismenu koji je zakupio prostor Aluminija.
“Neki su 10 godina članovi Nadzornog odbora. Jednostavno isprobani model je na snazi – ista grupa ljudi su članovi NO sa zadatkom da pogoduju najmoprimcu Kabiriju po svim osnovama, a na štetu Aluminija. Bivši premijer FBiH Fadil Novalić (SDA) i aktuelni premijer Nikšić navedeno posmatraju kao stranački dogovor, iako imaju zakonodavnu i krivičnu odgovornost jer je odluka o sudbini Aluminija u rukama Vlade FBiH”, tvrde iz DIAL-a, prenosi Klix.
Zahtjevi
Mali dioničari, koji zajedno imaju 44 posto vlasničke strukture, u spomenutom dopisu su uputili nekoliko zahtjeva uoči redovne skupštine dioničara, a to su:
Neusvajanje završnog računa za 2024. Kako su naveli, Aluminij je prošle godine iskazao gubitak od 12,38 miliona KM, čime je ukupni dug premašio 460 miliona KM, što je 201 milion KM više od temeljnog kapitala s revalorizacijskim rezervama. Shodno tome, ustanovili su da Aluminij nema temeljni kapital jer je akumulirani gubitak veći od temeljnog kapitala.
Tvrde i to da su izvještaji lažno prikazani, kako je to “nedvosmisleno istaknuto” i u izvještaju Odbora za reviziju i vanjske revizorske kuće “Zuko”, koji su konstatirali:
Neprovođenje inventure stalne imovine od 2019., što znači da se imovina vodi u istom stanju kao prije šest godina, iako je više od 100 miliona KM imovine, kako su istakli, nestalo ili uništeno.
Neusklađene vrijednosti imovine i zaliha suprotno međunarodnom računovodstvenom standardu (MRS). Zalihe u vrijednosti od 26,6 miliona KM nisu pravilno procijenjene, čime se stvara lažna slika stanja.
Nenaplaćena potraživanja starija i od šest godina, i to u iznosu većem od tri miliona KM.
Kako su naveli u dopisu, potpuno zanemareno usklađivanje sa Zakonom o porezu na dobit i propisima o fer vrijednosti.
Nadalje, istakli su da je Aluminij nesolventan, da su svi računi blokirani te da je imovina vrijedna više od 450 miliona KM pod hipotekom. Ukazali su da su obaveze neuskađene, tj. da banke iskazuju veća potraživanja nego što je to evidentirano u knjigama, a da razlike nisu riješene. Brojne konfirmacije (pisane potvrde dogovorenih usmenih uslova poslovanja) s vjerovnicima nisu usklađene.
Smatraju da je prethodno navedeno jasan dokaz o kršenju Zakona o računovodstvu i reviziji te krivičnom djelu “lažna bilanca”.
Smjena Nadzornog odbora i uprave. U DIAL-u ovo traže jer, kako su saopćili, Uprava i NO godinama izbjegavaju primijeniti odluku entitetske vlade o finansijskoj konsolidaciji Aluminija.
“Aktivno su radili u interesu zakupca (Kabirija i Aluminij Industriesa), a ne u interesu vlasnika, te su počinili brojna krivična djela iz privrednog i finansijskog poslovanja. Suprotno zakonu, nisu pokrenuli stegovne i krivične postupke, niti podnijeli tužbe za nenaplativa potraživanja, a tolerirali su lažne bilance i nenamjensko korištenje imovine te uništenje imovine”, ukazali su.
U tom kontekstu, pozvali su se na ono što je utvrdio Odbor za reviziju, a to je da: “Postupak nije u skladu s temeljnim načelima korporativnog upravljanja, a imovina nije realno iskazana”.
Raskid ugovora o najmu s Aluminij Industriesom. Naime, tvrde da je ugovor o najmu:
Nezakonit (potpisan mimo odluke Vlade FBiH, koja je negativna od 20. februara 2020.).
Štetan (Aluminij je izgubio 80 miliona KM u vremenu najma Kabiriju dok je njegova firma ostvarila dobit veću od 45 miliona eura. Daljnji gubici u obliku imovine procijenjeni su na više od 100 miliona KM).
Neispunjen (nisu pokrenuti ni ljevaonica, ni anode, osim minimalnog rada ljevaonice u posljednje dvije godine).
Nije u skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima i štetan je po Aluminij.
Zaustavio finansijsku konsolidaciju te je 450 miliona KM dugova vjerovnicima zamrznuto od 2020.
Uvjeravaju da je Kabiri samovoljno produžio najam za još 10 godina, bez ispunjavanja ugovorenih uslova.
Formirati privremeni Nadzorni odbor s predstavnicima Vlade FBiH i malih dioničara kako bi se provela finansijska konsolidacija. Odbaciti, kako su saopćili iz DIAL-a, lažne finansijske izvještaje i zahtijevati reviziju stvarnog stanea imovine i obaveza.
“Dosta je bilo pljačke”
Spočitali su entitetskoj vladi to što je ignorisala njihovih 38 dopisa, uprkos tome što, kako su naglasili, ima zakonsku obavezu djelovati po saznanju o krivičnim djelima. Pozvali su na to da se Aluminij vrati vlasnicima.
“Društvo ima kapacitete, infrastrukturu i stručnu radnu snagu za pokretanje proizvodnje u ljevaonici i pogonu anoda te provedbu vlastitog programa konsolidacije”, dodaju.
Pozvali su i sve dioničare da, kako su poručili, dignu svoj glas, kao i međunarodne institucije i partnere da prate postupanje Vlade FBiH jer je u pitanju vladavina prava te “dokaz da li je Vlada FBiH dio ove kriminalne specijalne finansijske operacije u Aluminiju”. Kako su zaključili, dosta je bilo tišine, dosta je bilo pljačke.
(24sata.info)