Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Saša Magazinović, jedan od domaćina Nacionalnog molitvenog doručka pod nazivom “Da svi budemo jedno”, koji je danas prvi put održan u Sarajevu, kazao je novinarima da je njihova ključna poruka da naše etničke razlike, vjerska pripadnost ili bilo koja druga razlika nije i nikada neće i ne smije biti zid između nas.

– Da odemo i korak dalje, naša poruka je da naše razlike nikada ne smiju biti prepreka da budemo jedno. Mislim da je u ovom trenutku, posebno uvažavajući aktuelni politički trenutak u BiH, od iznimnog značaja okupiti se i poslati ove poruke – naveo je on.

Izdvojio je dvije poruke koje je danas posebno sebi podvukao, a izrečene su od vjerskih službenika. Prva je da je naša obaveza da nađemo mir u sebi i dijelimo ga sa drugima. Druga poruka je da riječi susret i sreća imaju isti korijen.

– U tom smislu sam poželio svim danas prisutnim i onima koji će biti prisutni na budućim događajima koji će se dešavati u regiji, da naši susreti donesu sreću nama, našim bližnjima, a prije svega našim državama. Mi želimo graditi mostove, a ne podizati zidove i crtati granice – poručio je Magazinović.

Također je kazao da nikada političari nisu više isticali svoju religioznost, “da ne kažem nekada se i krili iza vjere, a istovremeno nikada nije bilo više kriminala i korupcije sa političkom pozadinom”.

– Nikada se više nije govorilo o diskriminaciji, nepravdi, manjku solidarnosti, međusobnog poštovanja i razumijevanja, a nikada toga nije bilo više u društvu. Između ostaloga, danas smo poslali i tu poruku, uz molbu da svi zajedno razmislimo o tome – kazao je Magazinović.

Poslanik Bundestaga SR Njemačke Josip Juratović je kazao da se prošlost ne smije zaboraviti, ali da “ne smijemo stalno gledati u retrovizor”.

– Gledajmo u budućnost, vodimo dijalog, stvorimo jednu novu kulturu dijaloga, tražimo rješenja za one ljude koje mi predstavljamo. Ova zemlja treba mir, ova zemlja treba ljude koji su odgovorni pred Bogom i pred ljudima, bez obzira na stranku, političku opciju, vjeru ili što god zastupali ili kako razmišljali. Ova zemlja treba mir, treba stabilnost, treba zdrav razum – poručio je Juratović.

Po njegovim riječima, jedini ispravan put je to da tražimo rješenje koje će biti dobro za sve.

– Znam da postoje strašne diskrepance ovdje sad oko budućnosti BiH. Bosna i Hercegovina treba Srbe, BiH treba Bošnjake, BiH treba Hrvate, BiH treba sve, ali treba prije svega ljude zdravog razuma i zdravog duha i ljubavi prema čovjeku – zaključio je Juratović.

Univerzitetski profesor Ahmet Shala, koji je rodom sa Kosova, a godinama živi u SAD-u, kazao je da je danas u Sarajevu kao prijatelj Bosne i Hercegovine i svih njenih građana.

Dodao je da u ime mnogih prijatelja iz Amerike – iz Kongresa, iz Senata, prenosi poruku mira.

– Mnogi prijatelji iz Sjedinjenih Država bi danas rado bili ovdje s nama, ali ja donosim njihovu ljubav i njihove molitve za ujedinjenu Bosnu i Hercegovinu koja je dio NATO-a, dio Evropske unije i promotor mira i pomirenja. To je naša poruka, to je poruka od Boga, jer ja vjerujem u poruku koja kaže „voli bližnjega svoga kao samoga sebe“ – istaknuo je Shala.

Napomenuo je da je ovo četvrti put nakon rata da dolazi u Sarajevo.

– Vidim napredak i molim se za vas – kazao je Shala.

Predsjedavajući Kluba poslanika SDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Saša Magazinović bio je jedan od domaćina Nacionalnog molitvenog doručka, događaja koji spaja različite konfesije i politička uvjerenja, a koji je, pod nazivom “Da svi budemo jedno”, održan u Sarajevu.

Glavni pokrovitelj ovog događaja je predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović, a uz poslanika Sašu Magazinovića organizatori i domaćini su bili gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić, poslanik u Bundestagu SR Njemačke Josip Juratović, te profesor dr. Ahmet Shala.

Ovaj nadstranački i nadkonfesionalni susret, koji se naslanja na tradiciju Nacionalnog molitvenog doručka u Washingtonu, okupio je osobe iz političkog, kulturnog, vjerskog, akademskog i privrednog života Zapadnog Balkana s ciljem promoviranja razumijevanja među ljudima bez obzira na političku, vjersku, ideološku, kulturnu ili drugu pripadnost.

 

 

(FENA)