Nakon više od dvije godine rasta cijena, vrhunski brendovi testiraju novi pristup kako bi privukli kupce.
Tržište luksuza doživljava globalno usporavanje, pri čemu je potrošnja usporila ili opala nekoliko mjeseci uzastopno. Kako bi srednju klasu, aspirativnog kupca vratili u krilo, brendovi stavljaju u fokus svoju pristupačniju ponudu – šalove, kaiševe, malu kožnu galanteriju, kućne potrepštine, kozmetiku i mirise – čineći artikle dostupnim po cijeni od 500 dolara ili nižoj od određenog fokusa, pokazuju podaci. Ovo uključuje Guccijev povodac za kućne ljubimce od 440 dolara, držač kartice Louis Vuitton od 360 dolara i Burberryjeve šalove od kašmira od 450 dolara.
Prema analitičarima Citija, potrošnja potrošača u Sjedinjenim Državama na luksuznu robu smanjena je 6 odsto u odnosu na prošlu godinu od ovog novembra, uz krhku potražnju nakon nedavnih predsjedničkih izbora. Ovo odražava svjetski pad broja kupaca luksuznih proizvoda, populacija koja se smanjila za procijenjenih 60 miliona na 355 miliona jer potrošači sve više troše novac na iskustva, a ne na materijalna dobra.
Pored sporog američkog tržišta, luksuzni sektor je najteže pogođen brzim pomakom nadolje u Kini, naciji na koju se decenijama oslanjala kao primarni pokretač rasta. Malo je vjerovatno da će se imovinska kriza i problemi zapošljavanja mladih u zemlji riješiti u bliskoj budućnosti, što će rezultirati izuzetno selektivnim kupcima koji ne žele da se odvoje od raspoloživog prihoda, prenosi Investitor me. Međutim, mala kožna galanterija zabilježila je rast prodaje od 8 posto od prošle godine, a određeni brendovi poput Louis Vuittona odgovorili su tako što su proširili svoj omjer proizvoda u toj cjenovnoj kategoriji.
Iako je ova strategija i dalje ključna za održavanje tržišne važnosti, nije bez rizika. Predmeti s velikim cijenama obično dolaze s jednako velikim profitnim maržama od kojih žive luksuznih brendova. Jeftinija roba dolazi sa znatno nižim maržama za koje stručnjaci kažu da će vjerovatno smanjiti profit čak i kod najvećih luksuznih konglomerata poput LVMH-a i Keringa. Glavni finansijski direktor LVMH-a Jean-Jacques Guiony naglasio je analitičarima u oktobru da bi ponuda proizvoda za koje se smatra da su previše pristupačni mogla naštetiti ekskluzivnoj reputaciji brendova grupe, među kojima su Dior, Celine i Fendi.
Izgleda da ćemo morati pričekati i vidjeti koje druge promjene dolaze na tržište luksuza 2025. godine, piše biznis.
(24sata.info)