Za najveće francuske milijardere, 2024. je bila godina koju bi željeli da zaborave jer je njihovo udruženo bogatstvo palo za rekordan iznos zbog slabe potražnje za luksuzom i političke nestabilnosti.
Bernar Arno, Fransoaz Betankur Majers i Fransoa Pino, među najbogatijima na svijetu, ove godine su izgubili oko 70 mlrd USD svog kolektivnog bogatstva, prema Blumbergovom indeksu milijardera.
Industrijski giganti koje kontrolišu, LVMH, L’Oreal i Kering jedni su od najvećih gubitnika na francuskoj berzi, pri čemu je vlasnik Gučija izgubio 41 odsto svoje vrednosti.
Kineski kupci smanjili potrošnju na kupovinu u rasponu od kožne galanterije do dizajnerskih haljina i nege kože, dok se kompanije, uključujući Keringov brend Guči, bore sa novim menadžmentom i strategijom. Uz to nestabilna francuska politička scena, gde je nedavno pala vlada Mišela Barnijea, takođe je umanjila apetit investitora.
Prodaja luksuzne robe i kozmetike porasla je tokom ere pandemije, dok su potrošači kupovali vrhunske brendove sa rezervama gotovine koje su se nakupile tokom ograničenja i zatvaranja. Ta dinamika pomogla je osnivaču LVMH-a Arnou da zauzme prvo mesto na Blumbergovoj listi najbogatijih.
On je sada na petom mestu i do sada je izgubio 31 mlrd USD, više nego bilo ko drugi među 500 najbogatijih ljudi na svetu. Što se tiče naslednice L’Oreala Betankur Majers, ona je dugo bila najbogatija žena na svijetu, a prošle godine je postala prva žena koja je imala bogatstvo od 100 mlrd USD. Sada je izgubila obje titule.
Pino (88), koji je osnovao kompaniju koja je evoluirala u Kering, takođe je doživio veliki udarac i njegovo bogatstvo je palo za 64 odsto na 22 mlrd USD u odnosu na maksimum iz avgusta 2021. To je najveći procentualni pad bilo koga koji je bio na Blumbergovoj listi bogataša u tom periodu i uglavnom je posledica problema u njegovoj najvećoj modnoj marki Guči.
Ipak, usporavanje nije jednako pogodilo sve luksuzne brendove. Prodaja Hermesa je porasla u trećem tromesečju zbog pozicioniranja proizvoda usmerenih ka najbogatijim klijentima, čija potrošnja je otpornija od manje imućnih kupaca, piše ekapija.
(24sata.info)