Stanovnici Seula bore se s invazijom takozvanih “ljubavnih moljaca” koji su preplavile planinarske staze i urbana područja širom južnokorejske prijestolnice, a stručnjaci raspravljaju o tome kako se nositi s rastućom najezdom.

Viralni snimci podijeljeni na društvenim mrežama prikazuju planinu Gyeyangsan u Incheonu, zapadno od Seula, s planinarskim stazama i vidikovcima prekrivenim crnim tepihom od insekata, prenosi The Guardian.

Bube, službeno nazvane Plecia longiforceps, dobile su svoj nadimak zbog svog prepoznatljivog ponašanja parenja, leteći pričvršćeni kao parovi tokom kopulacije. Mužjaci uginu nakon tri do četiri dana, dok ženke žive oko sedmicu dana, polažući stotine jaja u vlažno tlo prije nego što uginu.

Porijeklom iz suptropskih regija jugoistočne Kine, Tajvana i japanskih ostrva Ryukyu, ove bube su prvi put naučno identifikovane u Južnoj Koreji tokom velike epidemije 2022. godine.

Stručnjaci kažu da klimatska kriza i urbani razvoj oko planinskih staništa, kao i rastuće temperature, stvaraju idealne uslove za njihovo širenje prema sjeveru u umjerene zone, pri čemu efekat gradskog toplotnog ostrva Seula čini gradsku okolinu posebno atraktivnom.

Broj žalbi gradskim vlastima se više nego udvostručio, sa 4.418 u 2023. na 9.296 prošle godine. Pojava je izazvala žestoku debatu o metodama suzbijanja štetočina.

“Imaju odvratan izgled, ali su zapravo korisni insekti“, rekle su vlasti Seula u javnim saopštenjima, upozoravajući da bi neselektivno prskanje hemijskih pesticida ubilo druge organizme i naštetilo ljudima. Muhe oprašuju cvijeće, a njihove larve obogaćuju tlo razgradnjom organske materije.

Sami ljubavni moljci ne predstavljaju direktnu prijetnju ljudima: ne grizu, ne prenose bolesti niti se značajno hrane kao odrasli.

Umjesto toga, zvaničnici preporučuju prskanje vodom kako bi se uklonili insekti s površina, postavljanje svjetlosnih klopki i ljepljivih podloga oko vanjske rasvjete te nošenje tamne odjeće kada ste na otvorenom, jer insekte privlače jarke boje i svjetla.

Međutim, strpljenje javnosti je na izmaku. Istraživanje Seulskog instituta pokazalo je da 86 posto stanovnika smatra ljubavne moljce štetočinama uprkos njihovim ekološkim prednostima, što ih svrstava na treće mjesto među najneugodnijim insektima nakon žohara i stjenica.

Vladini istraživači navodno razvijaju gljivične pesticide koji ciljaju larve ljupkih, a istovremeno minimiziraju štetu ekosistemu.

Prirodna kontrola populacije također se pojavljuje jer ptice, uključujući svrake i vrapce, uče jesti insekte, što uzrokuje pad broja u prethodno pogođenim područjima.

Ove bube obično nestaju do sredine jula, jer njihov kratak životni vijek odraslih znači da populacije brzo opadaju nakon otprilike dvije sedmice intenzivne aktivnosti.

(24sata.info)