
Bez obzira na toliko koliko mala udaljenost između te dvije točke bila. Riječ je o vrlo nezdravoj navici, dok s druge strane, hodanje čini dobro ljudskom organizmu. Stručnjaci su izdvojili 12 korisnih učinaka šetnje na ljudski organizam.
Poboljšava zdravlje srca: Hodanje smanjuje rizik od srčanih bolesti i moždanog udara. Redovitim hodanjem poboljšava se cirkulacija krvi, smanjuje krvni tlak i povećava razina dobrog (HDL) kolesterola.
Regulira tjelesnu težinu: Hodanje pomaže u sagorijevanju kalorija i održavanju zdrave tjelesne težine. U kombinaciji s uravnoteženom prehranom, može biti učinkovito sredstvo za mršavljenje i gubitak kilograma
Smanjuje rizik od dijabetesa: Studije pokazuju da hodanje poboljšava osjetljivost na inzulin i pomaže u regulaciji razine šećera u krvi, smanjujući time rizik od dijabetesa tipa 2. No, važno je da počnete hodati na vrijeme
Poboljšava probavu: Ako imate problema s probavom, hodanje je pravi izbor za vas jer potiče rad crijeva i pomaže u prevenciji zatvora. Također doprinosi boljoj apsorpciji hranjivih tvari u organizmu.
Jača mišiće i kosti: Redovito hodanje povećava gustoću kostiju, smanjujući rizik od osteoporoze. Također jača mišiće nogu, leđa i trbuha. Učinak ćete vidjeti ako u svoju rutinu uvrstite samo 30 minuta hodanja dnevno, prenosi Vecernji list.
Pomaže u borbi protiv depresije i anksioznosti: Hodanje na svježem zraku oslobađa endorfine, poznate kao hormoni sreće, koji smanjuju stres, poboljšavaju raspoloženje i ublažavaju simptome depresije.
Povećava razinu energije: Hodanje poboljšava protok kisika i hranjivih tvari do stanica, što povećava razinu energije i smanjuje umor. Kvalitetna šetnja učinit će vas budnijima i koncentriranijima bolje od šalice kave.
Poboljšava kvalitetu sna: Redovito hodanje može pomoći u regulaciji ciklusa spavanja, pomažući ljudima da brže zaspu i imaju kvalitetniji san. Ako imate problema s nesanicom, dva do tri sata prije odlaska u krevet obavezno prošećite.
Povećava kreativnost i koncentraciju: Hodanje potiče protok krvi u mozak, poboljšavajući fokus, koncentraciju i kreativno razmišljanje. Redoviti šetači kažu kako su im neke od najboljih ideja pale na pamet upravo tijekom hodanja.
Jača imunološki sustav: Studije i istraživanja pokazuju da ljudi koji redovito hodaju na otvorenom rjeđe obolijevaju od prehlade i gripe, jer hodanje poboljšava funkciju imunološkog sustava.
Smanjuje rizik od demencije: Hodanje može poboljšati kognitivne funkcije i smanjiti rizik od neurodegenerativnih bolesti poput Alzheimerove bolesti. Stoga je poželno ovu aktivnosti uključiti u svakodnevicu što je prije moguće.
Pomaže u održavanju društvenih veza: Ne šećite sami, povedite sa sobom društvo. Hodanje može biti društvena aktivnost koja pomaže u održavanju odnosa s prijateljima i obitelji, čime se smanjuje osjećaj usamljenosti.
(24sata.info)