
U Amurskoj oblasti na ruskom Dalekom istoku srušio se avion Antonov An-24, letjelica stara gotovo 50 godina, poznata pod nadimkom “leteći traktor”. Nesreća se dogodila u četvrtak ujutro, a prema prvim informacijama niko od 49 putnika i članova posade nije preživio.
Avion se pokušao prizemljiti u gradu Tynda, no nakon drugog pokušaja srušio se u zalesnjenoj oblasti oko 16 kilometara od aerodroma. Prema riječima guvernera Amurske oblasti Vasilija Orlova, na letu se nalazilo 43 putnika i šest članova posade. Ruska državna agencija TASS potvrdila je da su svi poginuli.
Letjelica je proizvedena još 1976. godine, a iako joj je istekao rok letne dozvole, 2021. godine joj je certifikat letne sposobnosti produžen do 2036. godine. Od 2018. godine avion je već bio uključen u najmanje četiri zabilježena incidenta zbog tehničkih problema, no i dalje je ostao u upotrebi zbog nedostatka zamjene.
Prema informacijama britanskog BBC-ja, kao i ruskog Telegram kanala Astra, problemi sa avionima An-24 i srodnim modelima An-26 učestali su i zbog zatvaranja fabrike u Rostovu na Donu 2022. godine, gdje su se do tada popravljali njihovi motori. To je ostavilo ruske regionalne aviokompanije bez infrastrukture za održavanje, što dodatno otežava bezbjedno korištenje ovih zastarjelih letjelica.
Kompanija Angara Airlines, u čijem je vlasništvu bio srušeni avion, i dalje ima deset An-24 aviona u svojoj floti. Još 2024. godine zatražili su dozvolu da ih i dalje koriste, iako su već trebali biti povučeni iz upotrebe. Prema Reutersu, oko stotinu aviona ovog tipa trebalo je biti prizemljeno već prošle godine.
Zamjena ovih aviona, model Ladoga, očekuje se tek od 2027. godine kada bi trebala početi njegova masovna proizvodnja. Do tada, ruski prevoznici, kako navodi Reuters, nastoje zadržati ove letjelice u vazduhu po svaku cijenu – što, kako se pokazalo u ovom slučaju, može imati kobne posljedice.
Ruski spasioci kao mogući uzrok nesreće navode ljudsku grešku pri slijetanju u uslovima smanjene vidljivosti, dok se kao alternativna hipoteza razmatra tehnički kvar aviona. U svakom slučaju, tragedija u Tyndi još jednom je otvorila pitanje stanja ruske civilne avijacije i održavanja zastarjelih letjelica koje su odavno trebale biti povučene iz upotrebe.
(24sata.info)