Australijski teniser Nick Kyrgios ostvario je najbolji rezultat karijere na Grand slam turnirima – u srijedu je na “Terenu broj jedan“ rezultatom 3-0 porazio Čileanca Cristiana Garina i plasirao se u polufinale muškog singla Wimbledona.

Po setovima bilo je 6:4, 6:3, 7:6 (5) za 27-godišnjeg Kyrgiosa poslije dva sata i 15 minuta tenisa. Teniseru iz Canbere naredni rival biće bolji iz duela koji igraju Rafael Nadal i Taylor Fritz.

U fantastičnoj je formi najveći “brbljivac“ svjetskog tenisa – ovo mu je bila 12. pobjeda u 14 mečeva na travi u 2022. godini i sada ne djeluju “nategnuto“ Kyrgiosove izjave da je jedan od petorice najboljih na svijetu kada se igra na ovoj podlozi.

Kyrgios je prvi polufinalista Wimbledona koji nije bio nosilac još od 2008. godine – tada su taj uspjeh ostvarili Reiner Suttler i Marat Safin.

Igrao je prilično dobro Australijanac i iskoristio činjenicu da je Garin u prethodnom kolu protiv Alexa De Minaura na terenu morao da provede čak četiri i po sata. Pobijedio je Kyrgios, 40. igrač svijeta, tri pozicije slabije rangiranog Južnoamerikanca prilično lako.

Dopustio mu je samo jedan brejk, odservirao je 17 asova (protivnik 2), a uprkos agresivnijem tenisu imao je tek šest neiznuđenih grešaka više od rivala. Zanimljivo je da je jedini put na meču Kyrgios izgubio servis u prvom gemu duela. Ipak, do kraja prvog seta napravio je dva brejka i poveo sa 1-0, a u drugom mu je dovoljan bio brejk u četvrtom gemu. U trećem setu nijedan igrač nije gubio servis, a Kyrgios je u odlučujućem taj-brejku iskoristio prvu meč-loptu za veliki trijumf.