Posljedice pandemije “zaokupljat će nas još mjesecima”, upozorio je, obećavši da će vlada “činiti sve kako bi pomogla poduzećima i zajamčila radna mjesta”.
Čelnik austrijskih konzervativaca koji vlada zajedno sa Zelenima, priznao je da ova kriza dovodi u pitanje model globalizacije i da će utjecati na to “kako se ponašamo jedni prema drugima i kako živimo”.
Ujedno je izrazio žaljenje što u Europskoj uniji “solidarnost ne funkcionira kada stvari postanu ozbiljne”.
Austrija je i sama bila na meti kritike susjedne Italije kada je prošlog tjedna iznenada zatvorila granicu s tom zemljom.
Čelnica državne agencije za zapošljavanje (AMS) u Beču upozorila je u srijedu da će nezaposlenost “snažno porasti” pošto je samo u ponedjeljak 450 tvrtki podnijelo zahtjev za otpuštanje dijela radnika.
Austrija, jedna od najbogatijih europskih zemalja, imala je 2019. stopu rasta od 1,6 posto, što je više od prosjeka EU-a. Zemlja je 2018. i 2019. ostvarila proračunski suficit od 0,7 posto.
Ministar financija Gernot Bluemel predvidio je u srijedu da će zemlja ove godine imati deficit od barem 1 posto BDP-a.
Austrija je prošlog tjedna objavila da je izdvojila 4 milijarde eura kako bi spriječila nesolventnost poduzeća, potaknula zadržavanje radnika na svojim radnim mjestima i pomogla samostalnim djelatnostima u borbi s Covidom-19.
Danas je vlada priopćila da je namijenila do 38 milijardi eura ukupno za potporu gospodarstvu.
“Nedvojbeno smo suočeni s najvećom krizom od Drugog svjetskog rata”, rekao je vice kancelar Werner Kogler, iz redova Zelenih, dodajući da će ekonomske posljedice pandemije biti veće od onih financijske krize 2008.
(24sata.info)