
Kosa nije samo estetski dodatak našem izgledu ona je često prvi indikator da se nešto ozbiljno dešava unutar našeg organizma. Suha, lomljiva, prorijeđena ili beživotna kosa nerijetko je jasan znak hormonske neravnoteže, stresa ili nutritivnih nedostataka.
Štitnjača
Najčešći uzročnik problema sa kosom kod žena je poremećaj u radu štitnjače. Hipotireoza može izazvati opadanje, suhoću i usporen rast, dok hipertireoza dovodi do prorjeđivanja, naročito na tjemenu. U nekim slučajevima promjene se javljaju i na obrvama.
Policistični jajnici
Sindrom policističnih jajnika donosi dodatan teret, višak androgena može izazvati muški obrazac gubitka kose, dok se u isto vrijeme pojačava rast dlačica na nepoželjnim mjestima. Stručnjaci ističu da pravilna prehrana, fizička aktivnost i ciljano liječenje mogu uveliko pomoći u stabilizaciji stanja i povratku zdravlja kose.
Stres
Hroničan stres jedan je od najčešćih uzoraka iznenadnog gubitka kose, poznatog kao telogeni efluvij. Kortizol-hormon stresa, direktno oštećuje folikule, a posljedice su vidljive ne samo na kosi, već i na koži.
Nedostak vitamina
Bez ključnih nutrijenata, kosa gubi snagu i sjaj. Nedostatak vitamina D, biotina, vitamina E, cinka, željeza, sicilija i omega-3 masnih kiselina može izazvati ozbiljna oštećenja. Tijelo u stanju nedostatka preusmjerava hranjive tvari na vitalne organe, dok kosa trpi posljedice.
Sicilij
Sicilij ima ključnu ulogu u proizvodnji kolagena, proteina zaslužnog za čvrstoću i elastičnost kose. Tečni organski sicilij se posebno izdvaja zbog svoje visoke apsorpcije. Već 10mg dnevno kroz nekoliko mjeseci može znatno smanjiti opadanje i poboljšati izgled vlasi.
Kosa govori
Ako primjetite nagle promjene u izgledu, strukturi ili gustoći kose, nemojte ih ignorisati. To je često poziv tijela na dublju analizu zdravlja. Pravilna ishrana, kontrola hormona i smanjenje stresa mogu napraviti veliku razliku. Jer zdrava kosa je više od estetike, to je odraz ukupnog zdravlja, prenosi Avaz.
(24sata.info)