
Sagovornici su se osvrnuli na povod boravka u Dejtonu, koji ima simboličku i političku težinu, imajući u vidu ulogu Dejtonskog mirovnog sporazuma u uspostavljanju prijeko potrebnog mira u Bosni i Hercegovini i njegov značaj za budućnost zemlje.
Član Predsjedništva BiH Željko Komšić govorio je o političkoj situaciji u BiH te da nepravosnažna presuda pojedincu nije smjela zaustaviti EU put niti reformske procese u našoj zemlji.
Mišljenja je da je neophodno što prije izaći iz trenutne političke krize kako bi Vijeće EU u junu bilo u mogućnosti, konačno, dati datum za pregovore.
Način za izaći iz krize u kojoj se nalazimo, prema mišljenju člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, jeste što prije početi sa radom na ispunjavanju tri uvjeta, a to je izmjena dva zakona – o Sudu BiH i o VSTV-u, odrediti glavnog pregovarača i usvajanje Plana rasta.
Šteta je po BiH i njene građane ne iskoristiti potencijale koje nudi EU usvajanjem Plana rasta, a to su ekonomski resursi.
Specijalni izaslanik za Zapadni Balkan René Troccaz prenio je podršku EU Bosni i Hercegovini jasno poručujući da Francuska i partnerske zemlje EU žele što prije vidjeti BiH integriranu u Uniju, ali da bh. politički akteri moraju sami riješiti trenutnu političku krizu.
Sagovornici su se složili da je budućnost BiH biti demokratska zemlja u kojoj će svaki pojedinac biti zaštićen i poštovan, a ujedno imati jednaka prava.
Komšić je poručio na kraju da put Bosne i Hercegovine od Dejtona ka Briselu podrazumijeva velike i neophodne reforme, koje moraju započeti kako u društvu tako i u zakonodavnom okviru.
(24sata.info)