Freepik/Ilustracija

Lagana šetnja nakon jela u trajanju od dvije minute može vam pomoći u snižavanju nivoa šećera u krvi, a ujedno je učinkovita za smanjenje rizika od razvoja dijabetesa tipa 2.

Prema mišljenjima stručnjaka, najbolje vrijeme za odlazak u šetnju je unutar 60 do 90 minuta nakon jela, jer je u tom periodu nivo šećera u krvi na vrhuncu. Osim toga, šetnja nakon obroka pruža i dodatne porednosti, posebno ako je duža.

Kada je riječ o šetnji laganog intenziteta, ona je korisna i za osobe koje već imaju dijabetes ili visok krvni pritisak. Hodanje, ali i stajanje mogu pozitivno utjecati na nivoe glukoze, prenosi Klix.

Nakon obroka u krvotok se otpušta glukoza što rezultira malim porastom nivoa šećera u krvi. Održavanje nivoa šećera ključno je u upravljanju dijabetesom, a uz aktivni angažman mišića tokom hoda, oni su ti koji upijaju višak glukoze iz krvotoka.

Šetnja nakon večere oslobađa serotonin koji pomaže boljem snu, regulisanju apetita, potiče pozitivno razmišljanje i poboljšava pamćenje.

Osim toga, hodanje pozitivno utječe na regulaciju rada crijeva, optimizaciju limfnog sistema i poboljšanje cirkulacije. Uz sve to, bitno je da vam hodanje bude ugodno i da vremenom postane omiljena aktivnost nakon obroka.

(24sata.info)